COP21. Greenpeace: porozumienie bez przełomu, ale ważne

COP21. Greenpeace: porozumienie bez przełomu, ale ważne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zdaniem ekspertów Greenpeace Polska wynegocjowane porozumienie jest krokiem w dobrym kierunku, jednak zabrakło mocnych zapisów dotyczących finansowych zobowiązań krajów rozwiniętych wobec krajów rozwijających się.

"Ponadto już teraz wiadomo, że cele przyjęte przez poszczególne kraje to za mało, aby powstrzymać wzrost temperatury na poziomie 1,5 st. C, więc konieczny będzie dalszy dialog i cykliczne korygowanie tych celów na bardziej ambitne" - napisano w przesłanym w sobotę wieczorem PAP stanowisku.

"Pociąg w stronę czystej i bezpiecznej przyszłości ruszył. Na jego pokładzie są zarówno najwięksi emitenci, tacy jak i Chiny czy Stany Zjednoczone, jak i wiele krajów rozwijających się, np. Etiopia czy Kostaryka, które stawiają na odnawialne źródła energii" - powiedział dyrektor Greenpeace Polska Robert Cyglicki.

Jego zdaniem, aby powstrzymanie najbardziej katastrofalnych skutków zmian klimatu było możliwe, do 2050 roku światowe gospodarki muszą skończyć ze spalaniem paliw kopalnych. Od strony technologicznej jest to wykonalne, o czym świadczą liczne badania i ekspertyzy.

Eksperci są zgodni również co do tego, że transformacja sektora energetycznego jest ekonomicznie opłacalna - stąd widoczny globalny trend przechodzenia na odnawialne źródła energii (OZE). "Wyraźnie widać, że to przejście już się rozpoczęło i że energia odnawialna będzie głównym źródłem energii tego stulecia. Malejące koszty i postęp technologiczny sprzyjają rozwojowi OZE, które zaspokajają już 22 proc. światowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Jednocześnie globalne zużycie węgla w tym roku zmierza ku największemu spadkowi w historii" - uważa Cyglicki.

Zwracał uwagę, że na całym świecie rośnie poparcie dla wytwarzania energii ze słońca, wody czy wiatru, a Polska pod tym względem nie jest wyjątkiem.

"Oczekujemy, że rząd stanie po stronie społeczeństwa i doprowadzi do transformacji sektora energetycznego tak, by podnosić efektywność energetyczną i rozwijać odnawialne źródła energii. Za takim rozwiązaniem przemawia wola obywateli i interes naszej gospodarki. Już w 2030 roku odnawialne źródła energii mogłyby pokryć połowę zapotrzebowania na prąd i utworzyć 100 tysięcy nowych miejsc pracy" - powiedziała ekspertka Greenpeace ds. polityki energetycznej Magdalena Zowsik.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: COP21. Greenpeace: porozumienie bez przełomu, ale ważne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!