XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Cztery lokalizacje pod elektrownię jądrową w czołówce PGE

Cztery lokalizacje pod elektrownię jądrową w czołówce PGE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezes spółki PGE Energia Jądrowa Marcin Ciepliński wymienił wśród najbardziej prawdopodobnych lokalizacji pod elektrownię jądrową: Żarnowiec, Klempicz, Kopań i Nowe Miasto koło Płońska. Zastrzegł, że to wczesny etap analiz i nic nie jest jeszcze przesądzone.

"Każde z tych miejsc mieściło się w ósemce lokalizacji, które były rozważane 25 lat temu. Tylko dla Żarnowca zrobiono pełne analizy, dla Klempicza także zanalizowano kluczowe kryteria geologiczne-sejsmiczne" - powiedział dziennikarzom Ciepliński podczas wtorkowego Forum Energetyki Jądrowej.

Zaznaczył, że od tego czasu sytuacja w Klempiczu bardzo się zmieniła; leży on obecnie na terenie obszaru Natura 2000 oraz w sąsiedztwie chronionej Puszczy Noteckiej. "To jest budowanie elektrowni w środku lasu, ale ciągle nie chciałbym przekreślać tej lokalizacji" - powiedział. "Jeżeli będą lepsze miejsca, które nam pozwolą tego typu duży problem ominąć, to pewnie Klempicz może się na tym drugim miejscu nie utrzymać" - dodał.

Pytany o własność gruntów w tych miejscach odparł, że "z gruntami generalnie wszędzie jest dobrze". "W przypadku Żarnowca, pomimo sytuacji z Energą, grunt należy w większości do Skarbu Państwa, pośrednio przez Specjalną Strefę Ekonomiczną. W Kopaniu grunty pod budowę elektrowni należą do Agencji Nieruchomości Rolnych; w Klempiczu - do gmin i Lasów Państwowych" - wymienił. W Nowym Mieście ziemie są własnością osób prywatnych, ale - jak wyjaśnił Ciepliński - nie ma tam dużych ośrodków mieszkalnych, a grunty rolne są niskiej jakości.

W marcu spółka Energa Invest kupiła od pomorskiej specjalnej strefy ekonomicznej teren nad jeziorem żarnowieckim. Ranking 27 lokalizacji elektrowni jądrowej resort gospodarki ogłosił w połowie w marca. Wygrał go Żarnowiec, drugie miejsce zajęła Warta-Klempicz, a trzecie Kopań.

PGE analizuje jeszcze dwie kolejne lokalizacje z rankingu MG - Bełchatów i Nieszawę. Ciepliński nie wykluczył też analizy innych, spoza rankingu. Zaznaczył, że krytycznym punktem jest dostęp do zbiorników wodnych (chłodzenie reaktora) - w przypadku Nowego Miasta są to rzeki: Wkra i Narew. "Cały pas nadmorski jest objęty obszarem Natura 2000, a jest on najbardziej dla nas atrakcyjny pod względem dostępu do wody chłodzącej" - powiedział Ciepliński.

Odnosząc się do technologii w pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, Ciepliński podkreślił, że PGE nie bierze pod uwagę niesprawdzonych rozwiązań. Poinformował, że w NRC (Nuclear Regulatory Commision) są teraz analizowane trzy technologie, o których "myśli" PGE.

"W ciągu dwóch lat powinny być zakończone procesy licencjonowania dla reaktorów: ESBWR GE Hitachi, dla AP1000 w nowej wersji (Westinghouse) i zapewne dla EPR (Areva)" - powiedział Ciepliński. Wyjaśnił, że w przypadku tych technologii proces licencjonowania będzie przeprowadzany według jednej instrukcji dozoru NRC, co będzie znacznym ułatwieniem dla polskiego dozoru jądrowego i przyspieszy przygotowanie inwestycji.

Spółka stworzyła trzy grupy robocze, które analizują dostępne technologie: z Westinghouse, z francuskimi firmami EDF i Arevą oraz z amerykańsko-japońskim koncernem GE Hitachi Nuclear Energy Americas. Szef atomowej spółki PGE zapowiedział, że w lipcu powstaną raporty tych grup, którymi PGE "podzieli się z rządem". "Raczej wszystkie raporty pokażą, że 2020 rok jest możliwy, ale wymienione będą warunki, które trzeba będzie spełnić, żeby tak się stało" - powiedział.

Ciepliński podkreślił, że dla uruchomienia kolejnych etapów wdrażania energetyki jądrowej kluczowe są regulacje prawne, m.in. w zakresie dozoru jądrowego. "Do końca roku rząd planuje przyjęcie programu energetyki jądrowej wraz z załączonymi projektami prawnymi. To kluczowy warunek dający szanse spełnienia terminu końcowego" - zaznaczył prezes.

Dodał, że PGE chciałoby przekonać rząd do stworzenia specjalnych regulacji dla dużych inwestycji w całej energetyce, a nie tylko specustawy dla inwestycji atomowej.

Jego zdaniem, rząd powinien się też zająć kampanią promocyjną energetyki jądrowej. "Jako inwestor nie powinniśmy się angażować w przekonywanie do energetyki jądrowej (...) Jednak już pojawiamy się w terenie i dostarczamy informacji społecznościom lokalnym" - zaznaczył Ciepliński. Poinformował, że mieszkańcy oczekują referendum przed decyzją o lokalizacji elektrowni. "Bez akceptacji mieszkańców czulibyśmy się niepewnie" - podkreślił.

Polska Grupa Energetyczna planuje budowę dwóch elektrowni jądrowych o mocy około 3000 MW każda. Zgodnie ze wstępnym harmonogramem oraz planami rządu, pierwszy blok zostanie oddany do użytku do końca 2020 roku, a następne - co dwa lub trzy lata. PGE chce mieć 51 proc. udziałów w konsorcjum, które zbuduje i będzie eksploatować pierwsze elektrownie jądrowe w Polsce. Spółka do końca roku zapowiadała wybór lokalizacji pod dwie pierwsze elektrownie oraz partnerów do konsorcjum.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Cztery lokalizacje pod elektrownię jądrową w czołówce PGE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!