Czy biogaz ma szansę rozwoju?

Czy biogaz ma szansę rozwoju?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Potencjalnym producentem biogazu może być farmer, który gospodaruje na powierzchni powyżej 30 ha i może przeznaczyć pod uprawę kukurydzy co najmniej 1 ha. Prowadzi też produkcję zwierzęcą, a konkretnie posiada np. 40 sztuk bydła. Takich gospodarstw spełniających te kryteria, jak wynika z informacji Głównego Urzędu Statystycznego, jest ponad 32 tysiące - mówi prof. Anna Grzybek z Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego w Falentach, oddział w Warszawie.

W Polsce mamy obecnie zarejestrowanych blisko 30 biogazowni rolniczych, to dane z rejestru Agencji Rynku Rolnego. Przewiduje się, że do 2020 r. może ich powstać blisko 2 tys. Czy jest to realne?

- Według mnie jest to możliwe. Wyliczyłam, którzy rolnicy w Polsce mogą inwestować w biogazownie.

Z danych wynika, że potencjalnym producentem biogazu może być farmer, który gospodaruje na powierzchni powyżej 30 ha i może przeznaczyć pod uprawę kukurydzy co najmniej 1 ha. Prowadzi też produkcję zwierzęcą, a konkretnie posiada np. 40 sztuk bydła. Takich gospodarstw spełniających te kryteria, jak wynika z informacji Głównego Urzędu Statystycznego, jest ponad 32 tysiące.

Najlepiej rokują rolnicy z województwa wielkopolskiego z produkcją 9,5 DJP/100 ha UR, mazowieckiego - 7,7 DJP/100 ha i podlaskiego - 5,3 DJP/100 ha. Myślę o biogazowniach około 100 kW. Dodatkowo uważam, że w polskich warunkach ma uzasadnienie (przeciętnie) budowa biogazowni o mocy nie większej niż 500 kW.

Czy pojedynczego rolnika będzie stać na tego typu inwestycje?

- Wyliczyłam, że powinno te gospodarstwa stać na pokrycie części kosztów powstania biogazowni. Z góry wiadomo jednak, że część środków będzie pochodziła z różnego rodzaju dofinansowań z nowej transzy od roku 2013.

Ile taka instalacja może kosztować. Rozumiem, że to jest uzależnione od mocy?

- Dla przykładu, instalacja o mocy 1 MW, kosztuje 15-19 mln zł. To jest koszt podany przez kilku inwestorów. Przy czym jeden z nich zainstalował turbiny, a nie silniki.

A budowa mikroinstalacji?

- Ich koszt jest oczywiście niższy, ale niekoniecznie proporcjonalnie mniejszy. Wiele zależy od tego, jakie substraty zostaną użyte do produkcji biogazu i od kosztów transportu. Tutaj koszty są wysokie i ważne jest, żeby surowiec, który się wykorzystuje, był w niewielkiej odległości od biogazowni.

W roku 2011 wytworzono w Polsce 36,6 mln mł biogazu. O ile ta wielkość mogła wzrosnąć w 2012 r., bo jeszcze takich danych nie ma?

- Założyłabym, że o 7 proc. z wartości produkcji biogazu z roku 2011.

Czy skoro tak istotny mamy wzrost, rzeczywiście możemy osiągnąć przewidywaną teoretyczną produkcję biogazu w wysokości 5 mld mł?

- Wydaje mi się, że tej wielkości nie osiągniemy.

Cały wywiad z prof. Anną Grzybek w serwisie www.farmer.pl
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!