Czy elektrowniom na gaz starczy gazu?

Czy elektrowniom na gaz starczy gazu?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Energetyka do końca 2030 roku zamierza zbudować blisko 3 tys. MW nowych mocy na gaz ziemny, wobec niecałych 800 MW istniejących obecnie. Wiosną 2009 r. okaże się, w jakiej części PGNiG będzie mogło sprostać rosnącemu popytowi na gaz.

Na koniec 2007 roku, według danych Polskich Sieci Energetycznych Operator (PSE Operator), w polskim systemie elektroenergetycznym zainstalowanych było 759 MW mocy wykorzystujących gaz, co stanowiło 2,2 proc. mocy osiągalnej polskiego systemu. W produkcji energii gaz miał jeszcze mniejsze znaczenie, bo energia z gazu na koniec 2007 roku stanowiła tylko 1,7 proc. produkcji krajowej. Jak pisze "Gazeta Prawna" ten rok przyniósł na razie niewielkie zmiany. Gaz zaczął nieco zyskiwać na znaczeniu i w okresie styczeń - wrzesień 2008 r. jego udział w produkcji energii wynosił 2,3 proc. Prawdopodobne więc, że jego zużycie na cele elektroenergetyczne przekroczy w tym roku 1 mld m sześc., ale PGNiG nie chce się podzielić prognozą.

- W 2006 roku energetyka kupiła ok. 1 mld m sześc. gazu ziemnego, w 2007 roku również było to ok. 1 mld m sześc. Jeżeli chodzi o rok 2008, to spółka nie publikuje prognoz - powiedziała "Gazecie Prawnej" Katarzyna Kędracka z biura prasowego PGNiG.

Jednak jak dowiedziała się "Gazeta Prawna", firma liczy się z poważnym wzrostem popytu na gaz ze strony energetyki.

- PGNiG spodziewa się, że w ciągu kilku najbliższych lat zapotrzebowanie na gaz do produkcji energii elektrycznej i ciepła ulegnie podwojeniu - mówi gazecie osoba zbliżona do kierownictwa PGNiG, prosząca o zachowanie anonimowości.

Popyt może być jednak znacznie większy. Z ankiety przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) wynika, że do 2030 roku elektrownie chciałyby wybudować 2180 MW nowych mocy wykorzystujących gaz, a elektrociepłownie 596 MW opartych na tym paliwie. Razem daje to niespełna 2,8 tys. MW nowych mocy, co jednak nie jest małym wyzwaniem zarówno dla energetyki, jak i PGNiG.

- Według naszych analiz elektrownia gazowa o mocy 1 tys. MW potrzebowałaby rocznie około 1,4 mld m sześc. gazu - mówi "Gazecie Prawnej" Roman Pionkowski, pełnomocnik zarządu Energi ds. inwestycji strategicznych, która ma w planach budowę 600-700 MW nowych mocy na gaz.

Oznacza to, że gdyby na gazie miało powstać tylko 3 tys. MW nowych mocy i miałyby to być elektrownie pracujące normalnie na co dzień, a nie szczytowe, to potrzebowałyby rocznie około 4,2 mld m sześc. gazu, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi ostatnio roczne krajowe wydobycie gazu. Na ile zatem realny jest rozwój elektroenergetyki gazowej we współpracy z PGNiG?

- W I kwartale 2009 r. spodziewamy się ofert ze strony elektroenergetyki na zapotrzebowanie na gaz. Będziemy rozpatrywać te oferty, ponieważ jest to kwestia nie tylko zakontraktowania odpowiednich ilości gazu, ale i możliwości przepustowości gazociągów na terenie kraju - mówi Katarzyna Kędracka i dodaje, że PGNiG jest zainteresowane uczestnictwem w rozbudowie źródeł wytwarzania energii elektrycznej z gazu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czy elektrowniom na gaz starczy gazu?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!