XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Czy energetyka dostanie specjalną pomoc przy prawach do emisji CO2?

Czy energetyka dostanie specjalną pomoc przy prawach do emisji CO2?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nowy mechanizm pomocy elektrowniom w zdobyciu większej ilości praw do emisji CO2 proponuje były premier Jerzy Buzek. Czy zdobędzie w tej sprawie wsparcie resortu finansów?

Są jeszcze szanse na zwiększenie puli praw do emisji CO2 dla Polski na najbliższe lata - mówi w rozmowie z \"Parkietem\" prof. Jerzy Buzek, poseł Parlamentu Europejskiego, były premier. - Nie będzie to jednak operacja łatwa - zastrzega.

Jerzy Buzek nie chce ujawnić, na czym polega nowa koncepcja rozwiązania problemu z niedostatkiem praw do emisji CO2. - Szczegóły tej operacji nie są tak istotne, jak sama jej idea. W pierwszym roku moglibyśmy \"pożyczyć\" kilkanaście milionów ton dodatkowych praw do emisji, a w następnych latach stopniowo zmniejszać ich ilość do zera. Przy \"oddawaniu\" zaczynalibyśmy od małej kwoty emisji, a skończyli na kilkunastu milionach ton - mówi tylko były premier.

Informatorzy \"Parkietu\" mówią jednak, że chodzi tu o finansowy mechanizm pomocy elektrowniom. Branża ta cały czas głosi, że z powodu ograniczonych praw do emisji grożą nam duże podwyżki cen prądu.

Z nieoficjalnych informacji \"Parkietu\" wynika, że system polegałby na tym, że w 2008 r. sektor elektroenergetyczny zaciągnąłby kredyty, które pozwoliłyby kupić prawa do emisji około 15 mln ton CO2, a w kolejnych 12, 9, 6 i 3 mln ton. Zwrot pożyczki odbywałby się w sposób progresywny - od równowartości 3, przez 6 i 9, do 12 i 15 mln ton CO2.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że kredytów udzielać miałyby instytucje komercyjne. Rzecz w tym, że sama taka operacja finansowa wcale nie musiałaby elektrowni urządzać: od pożyczki trzeba byłoby zapłacić odsetki, co pogarszałoby pozycję spółek w przyszłości. Nie jest zatem do końca jasne, kto miałby te pożyczone pieniądze oddawać: spółki z sektora, Skarb Państwa czy może budżet. Wiadomo jednak, że do przeprowadzenia całej operacji niezbędna jest zgoda Ministerstwa Finansów - komentuje \"Parkiet\".

Czy wspierając w ten sposób elektrownie nie narazilibyśmy się na zarzuty Komisji Europejskiej dotyczące niedozwolonej pomocy publicznej?

- Wszystko zależy od konstrukcji całego systemu. Na pewno konieczna jest w nim formuła \"coś za coś\" i zobowiązanie się elektrowni do pewnych działań - mówi proszący o zachowanie anonimowości rozmówca \"Parkietu\".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czy energetyka dostanie specjalną pomoc przy prawach do emisji CO2?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!