Czy mają być kontrakty różnicowe na energię z OZE?

Czy mają być kontrakty różnicowe na energię z OZE?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rozwiązania zaproponowane w projekcie ustawy o OZE w wersji 6.1, dotyczące aukcyjnego systemu wsparcia źródeł OZE o mocy powyżej 1 MW wydają się świadczyć, że projektodawca chciał, żeby te źródła rozliczały się w na zasadzie kontraktów różnicowych - mówi Kamil Jankielewicz, radca prawny w kancelarii Allen & Overy, A. Pędzich

Mamy kolejny projekt ustawy o OZE – wersja 6.1. Czy przynosi on jakieś zmiany w zakresie obrotu energią elektryczną z OZE?

- Projekt ustawy o OZE w wersji 6.1 przynosi zmiany przepisów dotyczących zasad rozliczania sprzedaży energii z OZE dla źródeł o mocy powyżej 1 MW w aukcyjnym systemie wsparcia. Są one jednak na tyle nieprecyzyjnie zapisane, że przy braku wyjaśnienia sensu tych zmian w uzasadnieniu do przedmiotowego projektu ustawy można najwyżej domyślać się co faktycznie projektodawca chciał zrobić i ocenić jak to przekształcił w propozycje legislacyjne.

O jakie zmiany chodzi i jaka pana zdaniem była intencja ich wprowadzenia?

- Z przepisów poprzedniego projektu ustawy o OZE wynikało, że od wytwórcy energii z OZE w instalacjach o mocy powyżej 1 MW, który wygra aukcje, sprzedawca zobowiązany będzie musiał odkupić energię po cenie z aukcji i jeśli ta cena będzie wyższa od giełdowej to Operator Rozliczeń Energii Odnawialnej (OREO) pokryje sprzedawcy zobowiązanemu ujemne saldo. Natomiast rozwiązania zaproponowane w projekcie ustawy o OZE w wersji 6.1, dotyczące aukcyjnego systemu wsparcia źródeł OZE o mocy powyżej 1 MW wydają się świadczyć, że projektodawca chciał, żeby te źródła rozliczały się w na zasadzie kontraktów różnicowych, czyli m.in. bez konieczności zbywania energii sprzedawcy zobowiązanemu do jej zakupu.

Co pana zdaniem wskazuje na to, że intencją było wprowadzenie kontraktów różnicowych na sprzedaż energii z OZE przez instalacje o mocy powyżej 1 MW, które wygrają aukcje?

- Po pierwsze zgodnie z art.80 ust. 2, który dotyczy aukcji, uczestnik aukcji ma wskazywać w ofercie sprzedawcę zobowiązanego, na którego obszarze działania zlokalizowana będzie ta instalacja, ale dotyczy to tylko źródeł o mocy do 1 MW. Po drugie, w art. 94 mowa jest o tym, że wytwórca energii z instalacji OZE o mocy powyżej 1 MW jest obowiązany do obliczania różnicy pomiędzy ceną sprzedanej energii i ceną energii na giełdzie, a wnioski o pokrycie ujemnego salda ma składać sam do OREO. Wydaje mi się, że projektodawca chce, żeby wygrywający aukcje wytwórcy energii z OZE o mocy ponad 1 MW mogli sprzedawać energię komu chcą po cenie z aukcji i żeby sami rozliczali się z OREO w przypadku gdy cena giełdowa jest niższa lub wyższa od aukcyjnej. Taki mechanizm to nic innego jak kontrakt różnicowy.

Zakładając, że intencją projektodawców było faktycznie wprowadzenie kontraktów różnicowych dla źródeł OZE o mocy ponad 1 MW to co jest nie tak w zaproponowanych przepisach?

- Przepisy zostały na tyle źle skonstruowane, że chociaż wiele wskazuje, że intencją było wprowadzenie kontraktów różnicowych to można też interpretować je tak, że zarazem pozostał obowiązek zakupu energii z OZE przez sprzedawcę zobowiązanego na co wskazuje art. 80 ust 3 projektu, nakazujący zwycięzcy aukcji zawarcie tzw. umowy zakupu. Moim zdaniem, żeby sytuację wyjaśnić powinno zostać wskazane, że wygrywający aukcje właściciel instalacji OZE o mocy powyżej 1 MW nie zawiera umowy sprzedaży ze sprzedawcą zobowiązanym.

Koncepcja rozliczania obrotu energią elektryczną z OZE przez wygrywające aukcje instalacje o mocy powyżej 1 MW jest w wersji 6.1 projektu ustawy o OZE zapisana tak, że ma sens tylko wtedy, gdy wygrywający aukcje ma prawo sprzedawać energię komu chce, bez gwarancji, że ktoś od niego tę energię odkupi. W świetle zaproponowanych przepisów pozostawienie obowiązku zakupu energii z OZE przez sprzedawcę zobowiązanego oznaczałoby, że gdyby ceny na giełdzie spadały to wytwórca do ceny z aukcji dostawałby jeszcze różnicę pomiędzy ceną z aukcji a ceną giełdową, a gdyby ceny na giełdzie były wyższe od ceny z aukcji to od ceny z aukcji musiałby odjąć różnicę między ceną giełdową i aukcyjną, co wydaje się nie mieć sensu.

Trzeba jednak powiedzieć, że rzeczywiste intencje projektodawcy są trudne do rozszyfrowania, ze względu na małą przejrzystość zapisów. Być może zasadne byłoby wyraźne rozdzielenie w projekcie, w oddzielnych przepisach, aukcji na stałą taryfę dla instalacji do 1MW od aukcji na kontrakt różnicowy dla instalacji o wyższej mocy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czy mają być kontrakty różnicowe na energię z OZE?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!