PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Czy mają być kontrakty różnicowe na energię z OZE?

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
31-01-2014 16:14
Czy mają być kontrakty różnicowe na energię z OZE?
fot. mat. prasowe

Rozwiązania zaproponowane w projekcie ustawy o OZE w wersji 6.1, dotyczące aukcyjnego systemu wsparcia źródeł OZE o mocy powyżej 1 MW wydają się świadczyć, że projektodawca chciał, żeby te źródła rozliczały się w na zasadzie kontraktów różnicowych - mówi Kamil Jankielewicz, radca prawny w kancelarii Allen & Overy, A. Pędzich

Mamy kolejny projekt ustawy o OZE – wersja 6.1. Czy przynosi on jakieś zmiany w zakresie obrotu energią elektryczną z OZE?
- Projekt ustawy o OZE w wersji 6.1 przynosi zmiany przepisów dotyczących zasad rozliczania sprzedaży energii z OZE dla źródeł o mocy powyżej 1 MW w aukcyjnym systemie wsparcia. Są one jednak na tyle nieprecyzyjnie zapisane, że przy braku wyjaśnienia sensu tych zmian w uzasadnieniu do przedmiotowego projektu ustawy można najwyżej domyślać się co faktycznie projektodawca chciał zrobić i ocenić jak to przekształcił w propozycje legislacyjne.

O jakie zmiany chodzi i jaka pana zdaniem była intencja ich wprowadzenia?

- Z przepisów poprzedniego projektu ustawy o OZE wynikało, że od wytwórcy energii z OZE w instalacjach o mocy powyżej 1 MW, który wygra aukcje, sprzedawca zobowiązany będzie musiał odkupić energię po cenie z aukcji i jeśli ta cena będzie wyższa od giełdowej to Operator Rozliczeń Energii Odnawialnej (OREO) pokryje sprzedawcy zobowiązanemu ujemne saldo. Natomiast rozwiązania zaproponowane w projekcie ustawy o OZE w wersji 6.1, dotyczące aukcyjnego systemu wsparcia źródeł OZE o mocy powyżej 1 MW wydają się świadczyć, że projektodawca chciał, żeby te źródła rozliczały się w na zasadzie kontraktów różnicowych, czyli m.in. bez konieczności zbywania energii sprzedawcy zobowiązanemu do jej zakupu.

Co pana zdaniem wskazuje na to, że intencją było wprowadzenie kontraktów różnicowych na sprzedaż energii z OZE przez instalacje o mocy powyżej 1 MW, które wygrają aukcje?

- Po pierwsze zgodnie z art.80 ust. 2, który dotyczy aukcji, uczestnik aukcji ma wskazywać w ofercie sprzedawcę zobowiązanego, na którego obszarze działania zlokalizowana będzie ta instalacja, ale dotyczy to tylko źródeł o mocy do 1 MW. Po drugie, w art. 94 mowa jest o tym, że wytwórca energii z instalacji OZE o mocy powyżej 1 MW jest obowiązany do obliczania różnicy pomiędzy ceną sprzedanej energii i ceną energii na giełdzie, a wnioski o pokrycie ujemnego salda ma składać sam do OREO. Wydaje mi się, że projektodawca chce, żeby wygrywający aukcje wytwórcy energii z OZE o mocy ponad 1 MW mogli sprzedawać energię komu chcą po cenie z aukcji i żeby sami rozliczali się z OREO w przypadku gdy cena giełdowa jest niższa lub wyższa od aukcyjnej. Taki mechanizm to nic innego jak kontrakt różnicowy.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!



SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 834 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 663 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP