PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Czy nasza energetyka, banki i sieć paliwowa są odporne na atak?

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
05-05-2015 08:59
Czy nasza energetyka, banki i sieć paliwowa są odporne na atak?
fot. Fotolia

Coraz częściej przedmiotem ataków padają, cele wydawałoby się, nie bardzo związane z bezpieczeństwem kraju. Tymczasem tzw. infrastruktura krytyczna to jeden z bardziej wrażliwych elementów funkcjonowania każdego z krajów. O tym czy jesteśmy chronieni przed atakiem, jak zmienia się sytuacja, zastanawiali się podczas VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego uczestnicy panelu zatytułowanego „Infrastruktura krytyczna – technologia i bezpieczeństwo”.

Zgodnie z ustawą przez infrastrukturę krytyczną należy rozumieć systemy oraz wchodzące w ich skład powiązane ze sobą funkcjonalnie obiekty, w tym obiekty budowlane, urządzenia, instalacje, usługi kluczowe dla bezpieczeństwa państwa i jego obywateli oraz służące zapewnieniu sprawnego funkcjonowania organów administracji publicznej, a także instytucji i przedsiębiorców.
Krótko mówiąc, infrastruktura krytyczna to rzeczywiste i cybernetyczne systemy (a w tych systemach obiekty, urządzenia bądź instalacje) niezbędne do minimalnego funkcjonowania gospodarki i państwa.

Czy jesteśmy przygotowani na zagrożenia? Zdaniem Andrzeja Halickiego, ministra administracji i cyfryzacji RP rząd robi wiele aby ewentualnym zagrożeniom sprostać. Podejmowane są kroki które mają zmniejszyć ryzyko ataku, a także kroki które w przypadku wystąpienia ataku pozwolą na jego odparcie i zminimalizowanie jego skutków. Jednak przy braku granic może okazać się, że atak przyjdzie z innego państwa. A to naturalnie utrudnia zapobieganiu kryzysowi.

Jak przyznał Janusz Skulich, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, w tzw. infrastrukturze krytycznej jesteśmy w początkowej fazie tworzenia mechanizmów obrony (rozwiązań systemowych). Według niego mamy podejście nowoczesne. Opiera się na zapewnieniu bezpieczeństwa kluczowych elementów. Obecnie identyfikujemy około 700 obiektów i instalacji wymagających ochrony. - Wszystkich jednak nie da się ochronić – podkreślił Skulich.

Jak zauważyli uczestnicy dyskusji, problem infrastruktury krytycznej jest jednak już zauważany przez czynniki państwowe. Kwestia ta pojawia się w kilku miejscach jest w dokumentach strategicznych. – Ponieważ nie jesteśmy w stanie stworzyć systemu bezpieczeństwa w 100 proc. trzeba minimalizować ryzyka, odtwarzać to co ważne dla państwa. Wiele elementów infrastruktury krytycznej znajduje się w rękach prywatnych. Trzeba stworzyć i wypracować standardy współpracy i ochrony tych elementów – podkreślił Krzysztof Liedel, dyrektor Departamentu Prawa i Bezpieczeństwa Pozamilitarnego w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

Andrzej Krzyżanek, wiceprezes zarządu PGE Systemy – mówił, że ważne jest obserwowanie to co się dzieje. Wskazywał, że wiele rozwiązań jest gotowych i trzeba je tylko adaptować do polskich realiów. Jego firma zarazem uczy się od najlepszych i współpracuje z nimi. Przykładem mogą być kontakty z firmami z Izraela, które należą do czołówki w dziedzinie ochrony infrastruktury.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


33 817 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

737 698 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 883 ofert w bazie

2 782 263 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP