Czy Polska wykorzysta unijne wsparcie dla energetyki?

Czy Polska wykorzysta unijne wsparcie dla energetyki?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Grubo ponad trzysta milionów euro - tyle pieniędzy Polska dostanie na czysto z unijnego budżetu na inwestycje w energetykę. Pod warunkiem że na czas będzie umiała je wykorzystać. Pieniądze wygasają już w przyszłym roku

Na liście projektów, które dostaną dofinansowanie z unijnego budżetu, znalazły się: instalacja wychwytywania dwutlenku węgla w Bełchatowie (przeznaczono na nią 180 mln euro), gazociąg Skanled łączący Polskę ze Skandynawią (150 mln), niemiecko-polska farma wiatrowa na Bałtyku (150 mln); gazoport w Świnoujściu (80 mln) oraz interkonektor gazowy ze Słowacją (30 mln) - wymienia "Gazeta Wyborcza".

Wykorzystanie tych pieniędzy może się okazać kłopotliwe. UE stawia bowiem warunek: pieniądze, które pochodzą z tegorocznego budżetu, muszą być wydane do końca 2010 r. Taki zapis zaproponowała Komisja na żądanie Niemców, którzy argumentowali, że jeśli pieniądze nie zostaną wydane szybko - to nie wesprą gospodarki w kryzysie.

Jak czytamy w dzienniku, data 2010 r. to kłopot dla Polski. Budowa gazoportu nawet się nie zaczęła. Również gazociąg Skanled w tej chwili jest tylko wstępnym projektem.

Nie wiadomo także, czy wydane zostaną pieniądze na interkonektor ze Słowacją. Projekt pojawił się na liście w ostatniej chwili, Polscy i słowaccy ministrowie nie ukrywali, że... nie zabiegali o niego i nie wiedzą, skąd się tam wziął. A mimo to w ostatecznej wersji listy kwota na niego została jeszcze zwiększona z 20 do 30 mln euro! Mało prawdopodobne jest także wybudowanie farm wiatrowych na Bałtyku - podłączanie elektrowni wiatrowych o dużej mocy do przestarzałych polskich sieci energetycznych jest dziś praktycznie niemożliwe - najpierw należy zainwestować miliardy złotych w sieci - wyjaśnia "GW".

Co gorsza, w przypadku wszystkich dużych projektów wiążących się m.in. z postawieniem nowych budynków, wielkich instalacji itp. trzeba będzie przygotować dokumentację oceny oddziaływania inwestycji na środowisko - bez czego UE nie wypłaci nawet eurocenta. W polskich realiach przygotowanie tej dokumentacji zajmuje minimum pół roku.

Na liście projektów energetycznych, które dostaną dofinansowanie z budżetu UE, jest łącznik elektroenergetyczny Litwy (albo Łotwy) ze Szwecją poprowadzony po dnie Bałtyku. Dostanie 175 mln euro. Na listę trafiły też instalacje wychwytywania CO2 w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, we Włoszech, Francji, interkonektory gazowe i elektryczne, farmy wiatrowe w kilku krajach. Węgry mają dostać 200 mln euro na prace nad gazociągiem Nabucco. Ale - tak jak w przypadku polskiego gazoportu - projekt jest dopiero w planach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czy Polska wykorzysta unijne wsparcie dla energetyki?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!