Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Czy spalarnie odpadów zaszkodzą elektrociepłowniom?

Autor: WNP.PL (Dariusz Ciepiela)
24-06-2015 05:51
Czy spalarnie odpadów zaszkodzą elektrociepłowniom?

Współpraca spalarni z innymi dotychczasowymi dostawcami ciepła z kogeneracji, jest niezwykle ważna dla poprawy bezpieczeństwa dostaw ciepła latem.

Fot. PTWP

W kilku miastach w Polsce powstają, lub mają powstać, spalarnie odpadów komunalnych, które będą wytwarzały energię elektryczną i ciepło. - Temat współpracy różnych podmiotów na lokalnym rynku ciepła był i jest niezwykle skomplikowaną materią, a ustawa o OZE relacje podmiotów skomplikuje jeszcze bardziej. Należy tę kwestię unormować w ramach kolejnych nowelizacji ustawy Prawo energetyczne lub ustawy o OZE - mówi wnp.pl Andrzej Rubczyński, dyrektor Departamentu Regulacji i Relacji Zewnętrznych w PGNiG Termika.

- Odpady surowe to też paliwo i to o całkiem niezłej kaloryczności wynoszącej ok 9 GJ/t. Rocznie wytwarzamy w kraju ok 12 mln ton odpadów surowych. Jeżeli zużywając śmieci do celów energetycznych, zamiast składować je bezużytecznie na składowiskach, wytworzymy energię elektryczną, to tym samym poprawiamy bilans energetyczny kraju - mówi wnp.pl Andrzej Rubczyński, dyrektor Departamentu Regulacji i Relacji Zewnętrznych w PGNiG Termika.
W jego ocenie spalarnie odpadów pracujące na rzecz systemów ciepłowniczych powinny być jednostkami kogeneracyjnymi z możliwością czasowej pracy w trybie kondensacyjnym - to podstawowy warunek.

- Powinny mieć priorytet w dostępie do sieci ciepłowniczej, co nie znaczy, że powinny one zawsze pracować z pełnym obciążeniem. Okresem kiedy moc cieplna spalarni powinna zostać zmniejszona jest oczywiście okres letni, kiedy obciążenie systemu ciepłowniczego jest bardzo zredukowane, ponieważ latem systemy ciepłownicze produkują tylko ciepłą wodę użytkową (CWU) do celów socjalnych - dodaje Andrzej Rubczyński.

Czytaj także: Rozwój kogeneracji to mniejsze zużycie węgla i mniejsza emisja CO2

Jak podkreśla, zmniejszenie w okresie lata mocy cieplnej spalarni da możliwość utrzymania produkcji w innej jednostce kogeneracyjnej, na paliwo kopalne, zasilającej dany system ciepłowniczy. Taka współpraca spalarni z innymi dotychczasowymi dostawcami ciepła z kogeneracji, jest niezwykle ważna dla poprawy bezpieczeństwa dostaw ciepła latem, ponieważ w przypadku awarii spalarni współpracująca we wspólnym systemie ciepłowniczym jednostka kogeneracyjna może rezerwować brakującą moc bez ryzyka przerw w dostawach ciepłej wody.

Dodatkowo, dzięki utrzymaniu ciągłości produkcji przez istniejącego, dotychczasowego wytwórcę pozwala mu się na lepsze wykorzystanie jego majątku wobec sytuacji, kiedy to musiałby całkowicie wyłączać się latem przechodząc tym samym do trybu pracy sezonowej z przerwa letnią.

- Praca latem chroni go tym samym przed koniecznością podniesienia ceny ciepła, która była by konsekwencją sezonowych wyłączeń i zmniejszenia wolumenu sprzedaży przy niezmienionych kosztach stałych. Warto zaznaczyć, że koszty stałe, odzwierciedlające poziom mocy zainstalowanych, muszą pozostać na niezmienionym poziomie ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa dostaw ciepła przez cały rok we wszystkich warunkach pogodowych i temperaturowych - wskazuje Andrzej Rubczyński.

Przypomina, że temat współpracy różnych podmiotów na lokalnym rynku ciepła był i jest niezwykle skomplikowaną materią, a ustawa o OZE (art.116) relacje podmiotów skomplikuje jeszcze bardziej, nadając priorytet jednostkom wykorzystującym OZE nad jednostkami kogeneracyjnymi.

- Uważam, iż należy tę kwestię unormować w ramach kolejnych nowelizacji ustawy Prawo energetyczne lub ustawy o OZE - komentuje Andrzej Rubczyński.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP