XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Czy świat przestraszy się atomu?

Czy świat przestraszy się atomu?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Niemcy, Rosja, Ukraina, Hiszpania, Francja, Chiny planują kontrole w elektrowniach atomowych. Po awarii w japońskiej elektrowni Fukushima, wywołanej trzęsieniem ziemi i tsunami, cały świat ponownie zastanawia się nad bezpieczeństwem energii z atomu.

W położonej na północy Japonii elektrowni Fukushima I, uszkodzonej w wyniku piątkowego trzęsienia ziemi i tsunami, władze od kilku dni próbują zapobiec temu, by woda, która ma chłodzić pręty paliwowe w reaktorach nie wyparowała, co mogłoby doprowadzić do ich stopienia.

Amerykańscy eksperci poinformowali, że zbiornik ze zużytymi prętami paliwowymi w budynku reaktora 4 w elektrowni Fukushima I nie zawiera już wody, co wiąże się ze "skrajnie wysokim" poziomem promieniowania. Czytaj więcej: Ryzysko "skrajnie wysokiego" poziomu promieniowania w elektrowni Fukushima

Płynące z Japonii coraz bardziej zatrważające wieści, skłoniły władze kolejnych państw do sprawdzenia stanu bezpieczeństwa elektrowni nuklearnych. Decyzje w tym kierunku podjęła Rosja, Niemcy, Ukraina, Hiszpania, Francja, Chiny. Litwa zaniepokojona jest planami atomowymi Białorusi, którą chce wybudować elektrownię w tej technologie wspólnie z Rosją. Prezydent Litwy zapowiedziała, że jeśli na Białorusi zostanie wybudowana elektrownia atomowa, to jej kraj zażąda ostrej kontroli międzynarodowej tej siłowni.

Zaraz po katastrofie w Japonii w wielu krajach rozgorzała debata na temat bezpieczeństwa siłowni jądrowych. We Francji przeciwnicy budowy elektrowni atomowej zażądali, aby zorganizować referendum w sprawie rezygnacji z energii atomowej. Niemiecka opozycja wezwała do uchwalenia nowej ustawy w sprawie ograniczenia okresu eksploatacji niemieckich elektrowni atomowych i apeluje o powrót na ścieżkę rezygnacji z energii jądrowej. Władze niemieckie podjęły również decyzję o przejściowym wyłączeniu siedmiu elektrowni atomowych, zbudowanych jeszcze przed 1980 rokiem.

Z rozwoju energii atomowej nie rezygnuje Ameryka. Administracja USA nie przewiduje, by sytuacja w Japonii miała wpływ na amerykańską politykę energetyczną, której ważnym elementem jest rozwój energetyki atomowej.

Również prezydent Francji broni wyboru energetyki jądrowej. Według niego postawienie na rozwój energetyki jądrowej to słuszny wybór. Również brytyjski premier opowiedział się za rozwojem energii nuklearnej uznając, że powinna ona być utrzymana jako jedno ze źródeł zaspokajania potrzeb energetycznych kraju. Prezydenci Czech i Słowenii ostrzegają przed antyatomowym populizmem i szerzącą się w Europie krytyką energii nuklearnej. Ich zdaniem wyjątkowa sytuacja panująca w Japonii, gdzie w konsekwencji trzęsienia ziemi i tsunami doszło do uszkodzenia elektrowni jądrowej Fukushima I, powinna stanowić impuls do fachowej debaty na temat większego bezpieczeństwa elektrowni atomowych, a nie populistycznych decyzji politycznych.

Premier Rosji Władimir Putin oświadczył, że sytuacja w elektrowniach atomowych w Japonii, uszkodzonych przez piątkowe trzęsienie ziemi i tsunami, nie stanowi globalnego zagrożenia. Według Putina, nie zagraża ona też samej Rosji, która nie odstąpi od planów budowy elektrowni atomowych.

Także Czechy nie planują rezygnować z elektrowni atomowych. W ocenie czeskiego premiera Petera Neczasa, wyłączenie elektrowni atomowych mogłoby zawieść Czechów do problemów gospodarczych na granicy katastrofy ekonomicznej.

Przeciwnicy i zwolennicy energetyki jądrowej wykorzystują awarię w japońskiej elektrowni Fukushima do poparcia swoich poglądów. Awaria ta może doprowadzić do rozpoczęcia dyskusji nad zmianą strategii energetycznej Unii Europejskiej. Zobacz, co o bezpieczeństwie siłowni jądrowych mówili dla wnp.pl eksperci: Czy awaria japońskiej elektrowni jądrowej wpłynie na strategię energetyczną UE?
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czy świat przestraszy się atomu?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!