Czy system aukcyjny będzie pułapką dla OZE w Polsce?

Czy system aukcyjny będzie pułapką dla OZE w Polsce?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jednym z najdynamiczniej rozwijających się sektorów branży energetycznej ostatnich lat jest energetyka odnawialna. Od początku 2005 roku sektor ten przeżywał dynamiczny rozkwit, osiągając na koniec roku 2013 ponad 5 GW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii.

Motor napędu rozwoju OZE w Polsce stanowiły do tej pory zielone certyfikaty tj. świadectwa pochodzenia energii elektrycznej, których obowiązek umorzenia (bądź uiszczenia opłaty zastępczej) nakładany jest na sprzedawców energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Głównym powodem, dla którego certyfikaty zachęciły inwestorów do budowy energetyki odnawialnej w Polsce była możliwość realizacji zysków ponad zwrot wymagany przez inwestora dla rozpoczęcia inwestycji – możliwość ta była swoistą zachętą dla inwestorów zagranicznych do wkroczenia na nowy, nieznany rynek.

Proponowany obecnie system aukcyjny jest kompletnym odejściem od systemu certyfikatów. Poprzez konieczność składania ofert sprzedaży energii elektrycznej i konkurencję o miejsce w systemie wsparcia inwestorzy zmuszeni są do ofertowania cen wystarczających do realizacji projektu. Potencjalnie zbyt wysokie oferty pozwalające na osiągnięcie nadzwyczajnych zysków z inwestycji skutkują ryzykiem braku wejścia do systemu wsparcia. W związku z tym wymagania co do zwrotu są ograniczone, a cena zróżnicowana dla każdego inwestora.

- System aukcyjny niesie ze sobą jednak wiele pułapek – jego podstawową ułomnością jest ryzyko zbyt niskich wymagań dotyczących zwrotu z projektów. W przypadku gdy warunki finansowania lub koszty inwestycyjne ulegną odchyleniu, niewielki margines zwrotu może być niewystarczający dla pokrycia wzrastających kosztów realizacji inwestycji. Ryzyku sprzyja spodziewana niska częstotliwość przeprowadzania aukcji przez URE – sprawia ona, iż inwestorzy dodatkowo minimalizują swoją cenę gdyż zbyt wysoka oferta, nie dopuszczająca do systemu wsparcia, oznacza wstrzymanie inwestycji do czasu następnej aukcji, najprawdopodobniej na rok – mówi Dorota Dębińska-Pokorska, dyrektor w Grupie Energetycznej PwC.

M.in. o rozwoju OZE będzie mowa podczas panelu „Polska energetyka - Fakty i Mity” w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Pretekstem do dyskusji będzie prezentacja wspólnego raportu ING Banku Śląskiego i PwC „5 mitów polskiej elektroenergetyki 2014”. Na dyskusję i prezentację raportu zapraszamy 8 maja 2014 r. w godz. 14.30-16.30 do budynku Altus.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czy system aukcyjny będzie pułapką dla OZE w Polsce?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!