Czy to energia zadecyduje o przyszłości Europy?

Czy to energia zadecyduje o przyszłości Europy?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jest coś, co łączy unijnych polityków, ekspertów i miliony Europejczyków. To wspólny, europejski rynek energii. Jego ideę wyjaśniał będzie w trakcie V Europejskiego Kongresu Gospodarczego prof. Jerzy Buzek.

Panie profesorze, właściwie wszyscy są za wspólnym rynkiem energii, ale co konkretnie stoi za tym "za"?

- Konkurencja produktów i dostawców energii doprowadzi do obniżki cen, jak zawsze na dużym wspólnym rynku. A to oznacza oszczędności dla każdego odbiorcy i konkurencyjność naszej gospodarki. Pozostaje jednak wiele do zrobienia. Przede wszystkim trzeba wdrożyć już istniejące, europejskie rozwiązania. Także w naszym kraju. Producentów energii należy oddzielić od tych, którzy ją przesyłają oraz dystrybuują i od tych, którzy nią handlują. Trzeba stopniowo uwalniać ceny energii z zachowaniem ochrony konsumentów wrażliwych. Trzeba też wykonać - mówimy tu o gazie i energii elektrycznej - szereg połączeń z naszymi sąsiadami.

Jeśli do tego dodamy inteligentne liczniki (w niektórych krajach ma je już ponad połowa odbiorców) oraz lokalnych brokerów, którzy doradzą nam, jak najlepiej z tego wszystkiego korzystać, to uzyskamy efekt, który pozytywnie odczujemy w naszych portfelach.



Wspólny rynek energii powstaje już w Europie Centralnej. Tworzą go Czechy, Słowacja, Węgry. Wkrótce także Polska i Rumunia. Czy te kraje mogą dać impuls całej Unii?

- Kilka lat temu wraz z prezesem Pawłem Olechnowiczem zapoczątkowaliśmy tworzenie Central European Energy Partners (CEEP), co dało początek integracji w regionie. Jestem nie od dzisiaj propagatorem idei regionalnych rynków energii. W Europie jest ich już kilka. Mają go państwa skandynawskie. Kolejny tworzą kraje centralne: Luksemburg, Niemcy, Austria, Francja, Holandia, Belgia. Nie jesteśmy więc pierwsi. Wszystkie je należy jak najszybciej połączyć we wspólny system energetyczny.

Przed nami V Europejski Kongres Gospodarczy. Na co pan zwróciłby uwagę w jego programie?

- Będzie obecny wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, będą reprezentanci środowisk gospodarczych kilku ważnych krajów Unii Europejskiej, w tym całej Grupy Wyszehradzkiej. Będzie debata o tym, w jaki sposób wyjść ze stagnacji gospodarczej; jak zrobić to wspólnie. To będzie kluczowy temat Kongresu.

Przyjeżdża Andris Piebalgs, którego zaprosiłem już po raz drugi. Jego obecność doskonale wpisuje się w nasze spotkanie na temat Afryki. Rozmawiałem z nim; jemu także bliska jest idea pomagania Afryce poprzez inwestycje.

Janez Potočnik także będzie gościem Kongresu po raz drugi. Będziemy mogli uczciwie i otwarcie porozmawiać z nim o gazie łupkowym.

Odbędzie się sesja poświęcona działalności Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii. A dokładniej projektowi InnoEnergy. W trakcie Kongresu otwarte zostanie Centrum Czystych Technologii Węglowych.

Zasygnalizowałem tylko kilka tematów Kongresu, myślę, że to one zadecydują o jego poziomie i jakości.

Europejski Kongres Gospodarczy, najważniejsza impreza gospodarcza Europy Centralnej, odbędzie się w dniach 13 - 15 maja 2013 r. w Katowicach. Tematyka sesji, debat i spotkań obejmuje najbardziej istotne kwestie dla rozwoju gospodarczego i społecznego Europy. Więcej na temat imprezy: www.eecpoland.eu

Pełny wywiad z prof. Jerzym Buzkiem w majowym wydaniu miesięcznika gospodarczego Nowy Przemysł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!