D. Tusk: 6 wymiarów projektu Europejskiej Unii Energetycznej

D. Tusk: 6 wymiarów projektu Europejskiej Unii Energetycznej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Premier Donald Tusk zapowiedział przedstawienie w Brukseli polskiego pomysłu Unii Energetycznej. - Europa musi być coraz bardziej solidarna w zakresie energetyki - mówił Donald Tusk.

Premier przedstawił 6 wymiarów projektu Europejskiej Unii Energetycznej:

- Stworzenie skutecznego mechanizmu solidarności gazowej na wypadek kryzysów dostaw.

- Zwiększenie finansowania budowy ze środków Unii Europejskiej (UE) infrastruktury zapewniającej solidarność energetyczną, szczególnie na wschodzie UE - nawet do 75 proc. wartości projektów.

- Wspólne zakupy energii. Jak wyjaśniał Donald Tusk, chodzi o to, aby Europa w sposób solidarny kształtowała politykę zakupów. Premier poinformował, że pracowano kilka pomysłów, które mogą uczynić z Europy możliwie jednorodnego, potężnego zamawiającego, dzięki czemu państwa, które dostarczają energię do Europy nie będą mogły dyktować warunków w taki sposób, w jaki to do tej pory robiły. W jego ocenie zwiększenie siły przetargowej UE powinno być kluczowym momentem w relacjach przede wszystkim z Rosją, jako największym dostawcą gazu.

- Rehabilitacja węgla, jako źródła energii. Donald Tusk przyznał, że węgiel został właściwie skreślony przez niektórych najbardziej zaangażowanych ekologów i liderów dyskusji nt. klimatu. Jak przypomniał, Polska od wielu lat pokazuje, że węgiel może stanowić gwarancję bezpieczeństwa energetycznego. I tak jak w Polsce węgiel stanowi taką gwarancję, to może on być także jedną z gwarancji bezpieczeństwa energetycznego dla całej Europy.

Donald Tusk przyznał, że zdaje sobie sprawę iż węgiel jako źródło energii zostanie zrehabilitowany pod warunkiem m.in. obniżenia poziomu emisji CO2, co wymaga inwestycji w nowoczesne technologie.

- Wydobycie gazu łupkowego. Premier zwracał uwagę, że udało się uchronić proces poszukiwania i wydobywania gazu łupkowego od niepotrzebnych i nadmiernych regulacji. Zapowiedział, że Polska nadal będziemy promowała w Europie zainteresowanie gazem łupkowym, aby inne kraje dołączyły do tego klubu poszukiwaczy, a niedługo także tych, którzy będą robili biznes na gazie łupkowym.

- Radykalna dywersyfikacja dostaw gazu do UE. Tusk ocenił, że dywersyfikacja ma polegać m.in. na możliwości import gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych.

Donald Tusk zapewnił, że polski projekt znalazł zrozumienie u bardzo wielu partnerów w Europie. Dodał, że kwestie energetyczne stały się najtwardszym testem na bezpieczeństwo obywateli, a ostatnie tygodnie pokazują, że Europa musi być dużo bardziej solidarna w tej kwestii.

- Doświadczenie ostatnich tygodni pokazuje, że Europa musi być dużo bardziej solidarna jeśli chodzi o energetykę. UE powstawała jako wspólnota węgla i stali. Mało kto chyba się spodziewał, że po kilkudziesięciu latach funkcjonowania UE do kwestii węgla i energii wrócimy z taką mocą – mówił Donald Tusk.

Premier Donald Tusk uczestniczył 29 marca br. we wmurowaniu akt erekcyjny pod budowę bloku ciepłowniczego o mocy 50 MWe w Zakładzie Wytwarzania Tychy (dawniej EC Tychy) należącym do Tauron Ciepło.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: D. Tusk: 6 wymiarów projektu Europejskiej Unii Energetycznej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!