Dania pokazuje jak oszczędzać energię

Dania pokazuje jak oszczędzać energię
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Energooszczędne domy, energia wiatrowa i gaz z organicznych odpadów. W Danii powstaje miasto neutralne dla klimatu, w którym emisja CO2 zostanie zredukowana niemal do zera.

W 2030 r. duński Sonderborg stanie się miastem neutralnym dla klimatu. W ramach ambitnego przedsięwzięcia emisja CO 2 zostanie w nim zredukowana niemal do zera. Niezwykły projekt zrealizują władze miasta i prywatne firmy. Przedsięwzięcie wspiera też duński rząd - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Zdaniem Duńczyków przyszłość to produkcja czystej energii bez dwutlenku węgla i z wykorzystaniem odnawialnych źródeł.

Życie w zgodzie z naturą w XXI wieku? Wystarczy tylko stosować się do trzech zasad. Po pierwsze - dobrze izolować budynki, aby nie pozwolić energii uciekać z budynku. Po drugie, wykorzystywać energię ze źródeł odnawialnych, za które nie trzeba płacić, czyli słońce, wiatr i źródła geotermalne. Jednorazowy wydatek w tym przypadku to zakup urządzeń do pozyskiwania darmowej energii. No i po trzecie - trzeba efektywnie zużywać pozyskaną energię - wymienia "PB".

Te trzy proste zasady Duńczycy postanowili wcielić w życie właśnie w Sonderborgu, z którego chcą stworzyć idealne miejsce do życia i mieszkania. Termin realizacji ambitnego przedsięwzięcia to najbliższe dwadzieścia lat. Założenie nazywa się Project Zero i właśnie wystartowało. Efektem ma być radykalne ograniczenie emisji CO 2 i korzyści dla klimatu.

Duńczycy uważają, że głównym źródłem emisji dwutlenku węgla do atmosfery są m.in. budynki, które zużywają około 40 proc. energii w Europie i USA. Dlatego w Sonderborgu powstaną energooszczędne domy, zbudowane z użyciem najnowocześniejszych technologii, ograniczających emisję gazów cieplarnianych.

Przykładem jest dom Soltag, zaprojektowany przez firmę Velux, który obecnie stoi w jej siedzibie w Horsholmie w Danii. Nie tylko oszczędza, ale także sam produkuje energię. Odpowiednie usytuowanie budynku (okna są po południowej stronie) i zainstalowanie paneli fotowoltaicznych zapewniają mu całkowite zapotrzebowanie na energię cieplną i elektryczną. Specjalnie zaprojektowane okna i kolektory na dachu wytwarzają z kolei gorącą wodę do domowego użytku i ogrzewania - wyjaśnia dziennik.

W przyszłości w mieście publiczne środki transportu mają wykorzystywać specjalne ekopaliwo. Podobnie jak inne duńskie miasta Sonderborg ma też korzystać z energii wiatrowej. Dania ma już teraz największy udział energii wiatrowej w produkcji energii elektrycznej. Tamtejsze przedsiębiorstwa mają w tym względzie bogate doświadczenie. Na przykład firma Vestas wyprodukowała już ponad 35 tys. turbin wiatrowych, zainstalowanych w 63 krajach, m.in. w Polsce. Taka liczba turbin pozwala zmniejszyć emisję CO 2 o prawie 30 mln ton rocznie.

Udział energii wiatrowej w światowych rynku energii stale rośnie, ostatnio o co najmniej 30 proc. co roku.

W Sonderborgu jako alternatywne źródła energii będą wykorzystane również źródła geotermalne i… naturalne odpady. Już od jakiegoś czasu wiadomo, że po specjalnym przetworzeniu stanowią one źródło biogazu. Jest on produkowany metodą beztlenową w tzw. biogazowniach z obornika zwierzęcego, roślin energetycznych, odpadów przemysłowych, ścieków i osadów ściekowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dania pokazuje jak oszczędzać energię

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!