PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dążenie do efektywności energetycznej to deklaracje bez pokrycia

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
24-09-2010 06:03
Dążenie do efektywności energetycznej to deklaracje bez pokrycia

Z wielu stron padają deklaracje o potrzebie wzrostu efektywności energetycznej, ale nie mają one przełożenia na skoordynowane i realizowane działania - mówi Maria Dreger, menadżer ds. norm i standardów w Rockwool Polska, ekspert Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości.

W przyjętej przez rząd „Polityce energetycznej Polski do roku 2030” efektywność energetyczna znalazła się wśród 6 priorytetów. To deklaracje bez pokrycia?
- To w pewnym stopniu są deklaracje bez pokrycia. Padają deklaracje o potrzebie wzrostu efektywności energetycznej, ale nie mają one przełożenia na skoordynowane i realizowane działania, np. w Krajowym planie działań dotyczących efektywności energetycznej (NEEAP), który ma realizować zapisy dyrektywy o efektywności końcowego użytkowania energii, określono cel mówiący, że od 2008 do końca roku 2016 Polska ma zaoszczędzić 9 proc. energii końcowej. Na realizację tego celu ogromny wpływ miałoby zmniejszenie zużycia energii w budynkach. W ramach tego celu nie określono jednak, które sektory ile powinny zaoszczędzić i nie sporządzono szczegółowych planów z harmonogramami, budżetami i odpowiedzialnymi, jakimi środkami ma to być osiągnięte. Zamiast tego są okrągłe zapisy mówiące, że świadectwa energetyczne czy wdrożenie dyrektywy ws. charakterystyki energetycznej budynków przyniesie poprawę efektywności energetycznej. Tymczasem samo wdrożenie dyrektywy można przeprowadzić w taki sposób, aby przyniosło oszczędności, ale można też wdrożyć tak, aby niczego nie zmienić i wtedy oszczędności nie bedzie. To, z czym mamy do czynienia w Polsce to ten drugi przypadek.

Formalnie więc wszystko jest w porządku ale praktyce nie bardzo?

- Formalnie jest to w porządku, a praktycznie nie bardzo. Nie robimy wiele, aby cel jakim jest poprawa efektywności budynków zrealizować. Tymczasem dzięki poprawie efektywności energetycznej budynków można zdecydowanie zmniejszyć zapotrzebowanie na energię realizując przy tym kilka istotnych celów, poczynając od usprawnienia i racjonalizacji polityki energetycznej, od łatwiejszego zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, od łagodzenia nieuchronnych skutków wzrostu cen energii i jej nośników.

Paradoksalnie, wzrost efektywności energetycznej u końcowych użytkowników, pośrednio może pomóc także sektorowi energetycznemu, który do tej pory działa w nie do końca rynkowych warunkach i ma poczucie, że ceny energii mogą rosnąć w sposób nieograniczony. W sektorze energetycznym nie ma przekonania, które mają wszyscy działający w systemie rynkowym, że w pewnym momencie pojawi się bariera popytu polegająca na tym, że odbiorcy nie będą w stanie zaakceptować lub wręcz udźwignąć takiego poziomu cen energii jaki sektor będzie proponował.

Wtedy bogatsi odbiorcy zrobią dużo, aby się uniezależnić od dostawcy energii i zainwestują, a biedni zrobią wszystko aby ograniczyć swoje potrzeby i zużycie. W skrajnych przypadkach kosztem komfortu, zdrowia, dewastacji środowiska. Częściej będą rezygnować, z ogrzewania części pomieszczeń lub ogrzewać domy i mieszkania byle czym. Już teraz zimą w wielu miejscowościach, także turystycznych, można poczuć, czym ludzie ogrzewają domy: nie paliwami konwencjonalnymi, tylko spalając śmieci i plastiki, nie bacząc na konsekwencje dla środowiska i zdrowia.

Rozmawiał: Dariusz CiepielaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 650 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP