XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Decyzja SN w sprawie Huta Łaziska - GZE

Decyzja SN w sprawie Huta Łaziska - GZE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sąd najwyższy wydał wyrok kończący sprawę wszczętą przez Hutę Łaziska przeciwko Górnośląskiemu Zakładowi Energetycznemu.

Z wyroku SN wynika, że kto zawarł umowę niezgodną z zasadami racjonalnego działania, nie może liczyć na to, że sąd przyzna mu tylko z tego powodu jakąkolwiek rekompensatę od kontrahenta. Wyjątkiem jest podpisanie umowy pod wpływem groźby, podstępu lub błędu

Huta domagała się na podstawie art. 415 kodeksu cywilnego naprawienia szkody wyrządzonej jej przez GZE, który - jak twierdziła - narzucił jej zawyżone ceny energii w umowach o jej dostawę (zawartych w latach 1997 - 1999) - przypomniała "Rzeczpospolita".

Działanie GZE stanowiło w ocenie huty czyn niedozwolony. GZE był w tym czasie większościowym akcjonariuszem huty i według jej twierdzeń mógł ustalić dla niej ceny energii niższe niż dla innych odbiorców. Bezprawność działania polegała według huty na naruszeniu obowiązku lojalnego zachowania się akcjonariusza wobec spółki.

Sąd pierwszej instancji oddalił żądanie huty. W sądzie drugiej instancji huta również przegrała.

W skardze kasacyjnej huta argumentowała, że zgoda poszkodowanego nie wyłącza bezprawności, jeżeli działanie sprawcy jest sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, a nawet jeśli samo udzielenie zgody przez poszkodowanego jest sprzeczne z prawem albo dobrymi obyczajami - wyjaśnia "Rz".

Sądu Najwyższego to nie przekonało. SN orzekając w tej sprawie wyjaśnił między innymi, że nie można uznać za szkodę takiego uszczerbku, który jest skutkiem celowych i świadomych czynności poszkodowanego, choćby były one niezgodne z zasadami racjonalnego działania. - Uchybienie tym zasadom przez członków własnego organu osoby prawnej może być zdarzeniem wyrządzającym jej szkodę - tłumaczy SN.

Jednakże zawarcia przez nich umowy niezgodnej z zasadami racjonalnego działania nie można traktować generalnie jako przejawu bezprawnego zachowania kontrahenta. Presja wywierana na członków zarządu, na którą powoływała się huta, nie podważa skuteczności ich oświadczeń - podaje "Rz" postanowienia SN.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Decyzja SN w sprawie Huta Łaziska - GZE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!