PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

demosEUROPA: jak połączyć rozwój gospodarczy z ograniczeniem CO2

Autor: PAP
23-02-2011 21:16

Jak połączyć rozwój gospodarczy z ograniczeniem emisji dwutlenku węgla do atmosfery - różne scenariusze działań przedstawiło w środę w Warszawie Centrum Strategii Europejskiej demosEUROPA.

W konkluzjach raportu demosEUROPA podkreślono, że polityka klimatyczna może się stać polityką prowzrostową, która pobudzi nie tylko produkcję, ale też zachowania konsumentów.
Raport powstał w ramach projektu fundacji demosEUROPA - Centrum Strategii Europejskiej "W kierunku niskoemisyjnej strategii gospodarczej dla Polski. Jaką drogą ku redukcji emisji CO2".

W raporcie zauważono, że jednym z elementów sprzyjających zmianom, powinna być nowa polityka fiskalna państwa idąca "w stronę opłat za użytkowanie zasobów środowiska naturalnego" - m.in. podatku węglowego.

demosEUROPA przygotował trzy scenariusze dla państwa przy wprowadzaniu niskoemisyjnego modelu funkcjonowania.

W scenariuszu rynkowym rola rządu sprowadza się do zapewnienia dobrych regulacji prawnych, eliminacji barier dla rynku i minima1izacji ryzyka. Co najmniej połowa przychodów z aukcji praw do emisji CO2, trafia na dofinansowanie inwestycji, które ograniczają emisję gazów cieplarnianych lub na wsparcie sektorów, które najbardziej odczują skutki unijnej polityki klimatycznej.

W scenariuszu "państwo decyduje" rząd powołuje konsorcjum, które dokonuje strategicznego przeglądu energetycznego. Powstaje ministerstwo ds. energii i zmian klimatu, zajmujące się m.in. efektywnością energetyczną, energią jądrową, niekonwencjonalnym gazem, odnawialnymi źródłami energii, czystymi technologiami węglowymi, handlem emisjami, innowacyjnością przemysłu, niskoemisyjnym transportem, termomodernizacją budynków i budownictwem ekologicznym. Nowy resort przygotowuje program zmian niskoemisyjnych do 2050 r. oraz prawo klimatyczne. 100 proc. dochodów z aukcji praw do emisji CO2 przeznaczanych jest na inwestycje ograniczające emisję.

W scenariuszu mieszanym, rząd zleca przygotowanie analizy skutków gospodarczych i środowiskowych zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Analiza ma obijać nową strukturę wytwarzania energii przy zmniejszeniu udziału węgla oraz czystych technologiach węglowych, gazie łupkowym, energii jądrowej oraz zwiększeniu efektywności energetycznej i energii ze źródeł odnawialnych. Rząd rewiduje swoją politykę modernizacji kraju, zawartą m.in. w raporcie Polska 2030 i przeznacza połowę dochodów ze sprzedaży praw do emisji CO2 na aukcjach na cele związane z ograniczaniem emisji.

Energetyka w Polsce odpowiada za 46 proc. emisji gazów cieplarnianych, przemysł za 17 proc., transportu za 9,7 proc. a gospodarstwa domowe za 8,2 proc. Zgodnie z unijnym pakietem energetyczno-klimatycznym, do 2020 r. powinniśmy ograniczyć emisje dwutlenku węgla o 20 proc. Komisja Europejska chciałaby podnieść ten poziom ograniczenia emisji do 30 proc. Firmy część uprawnień do emisji dostaną darmo, cześć będą musiały kupić na aukcjach.
Podobał się artykuł? Podziel się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

30 225 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

744 090 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 883 ofert w bazie

2 782 263 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP