demosEUROPA: jak połączyć rozwój gospodarczy z ograniczeniem CO2

demosEUROPA: jak połączyć rozwój gospodarczy z ograniczeniem CO2
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jak połączyć rozwój gospodarczy z ograniczeniem emisji dwutlenku węgla do atmosfery - różne scenariusze działań przedstawiło w środę w Warszawie Centrum Strategii Europejskiej demosEUROPA.

W konkluzjach raportu demosEUROPA podkreślono, że polityka klimatyczna może się stać polityką prowzrostową, która pobudzi nie tylko produkcję, ale też zachowania konsumentów.

Raport powstał w ramach projektu fundacji demosEUROPA - Centrum Strategii Europejskiej "W kierunku niskoemisyjnej strategii gospodarczej dla Polski. Jaką drogą ku redukcji emisji CO2".

W raporcie zauważono, że jednym z elementów sprzyjających zmianom, powinna być nowa polityka fiskalna państwa idąca "w stronę opłat za użytkowanie zasobów środowiska naturalnego" - m.in. podatku węglowego.

demosEUROPA przygotował trzy scenariusze dla państwa przy wprowadzaniu niskoemisyjnego modelu funkcjonowania.

W scenariuszu rynkowym rola rządu sprowadza się do zapewnienia dobrych regulacji prawnych, eliminacji barier dla rynku i minima1izacji ryzyka. Co najmniej połowa przychodów z aukcji praw do emisji CO2, trafia na dofinansowanie inwestycji, które ograniczają emisję gazów cieplarnianych lub na wsparcie sektorów, które najbardziej odczują skutki unijnej polityki klimatycznej.

W scenariuszu "państwo decyduje" rząd powołuje konsorcjum, które dokonuje strategicznego przeglądu energetycznego. Powstaje ministerstwo ds. energii i zmian klimatu, zajmujące się m.in. efektywnością energetyczną, energią jądrową, niekonwencjonalnym gazem, odnawialnymi źródłami energii, czystymi technologiami węglowymi, handlem emisjami, innowacyjnością przemysłu, niskoemisyjnym transportem, termomodernizacją budynków i budownictwem ekologicznym. Nowy resort przygotowuje program zmian niskoemisyjnych do 2050 r. oraz prawo klimatyczne. 100 proc. dochodów z aukcji praw do emisji CO2 przeznaczanych jest na inwestycje ograniczające emisję.

W scenariuszu mieszanym, rząd zleca przygotowanie analizy skutków gospodarczych i środowiskowych zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Analiza ma obijać nową strukturę wytwarzania energii przy zmniejszeniu udziału węgla oraz czystych technologiach węglowych, gazie łupkowym, energii jądrowej oraz zwiększeniu efektywności energetycznej i energii ze źródeł odnawialnych. Rząd rewiduje swoją politykę modernizacji kraju, zawartą m.in. w raporcie Polska 2030 i przeznacza połowę dochodów ze sprzedaży praw do emisji CO2 na aukcjach na cele związane z ograniczaniem emisji.

Energetyka w Polsce odpowiada za 46 proc. emisji gazów cieplarnianych, przemysł za 17 proc., transportu za 9,7 proc. a gospodarstwa domowe za 8,2 proc. Zgodnie z unijnym pakietem energetyczno-klimatycznym, do 2020 r. powinniśmy ograniczyć emisje dwutlenku węgla o 20 proc. Komisja Europejska chciałaby podnieść ten poziom ograniczenia emisji do 30 proc. Firmy część uprawnień do emisji dostaną darmo, cześć będą musiały kupić na aukcjach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: demosEUROPA: jak połączyć rozwój gospodarczy z ograniczeniem CO2

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!