Dla kogo luka po współspalaniu?

Dla kogo luka po współspalaniu?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Energetyka zawodowa ocenia, że wejście w życie ustawy o OZE w projektowanej wersji to byłby koniec współspalania , czyli w krótkim czasie spadek podaży energii z OZE o kilka TWh. Tak powstałoby miejsce na rynku niemożliwe do szybkiego zastąpienia przez inne OZE.

Poziom produkcji energii elektrycznej w technologii współspalania według danych URE wyniósł w 2011 roku około 5,5 TWh, a cała produkcja energii elektrycznej z OZE wyniosła w minionym roku około 12,5 TWh. Energetyka zawodowa dość zgodnie ocenia, że wejście w życie projektu ustawy o OZE w ostatnio przedstawianej wersji to byłby koniec współspalania.

- Projekt ustawy mówi, że system wsparcia przysługuje przez 5 lat od otrzymania pierwszego certyfikatu. Oznacza to, że w przypadku większości instalacji z chwilą wejścia w życie ustawy ten termin już minie, że z chwilą wejścia w życie ustawy będziemy musieli wyłączyć te instalacje. Dopuszcza się istnienie nowych jednostek przy czym daje się im współczynnik korekcyjny 0,3 w pierwszych dwóch latach, a potem on maleje do 0,15. Zaproponowanie wskaźnika 0,3 to po prostu jakieś nieporozumienie, bo on nie będzie stosowany – uważa Jacek Piekacz, wiceprezes zarządu Związku Pracodawców Prywatnych Energetyki (ZPPE) i dyrektor ds. regulacji EDF Polska.

Dyrektor Piekacz ocenił, że współczynnik korekcyjny poniżej 0,7-0,75 jest współczynnikiem, który czyni współspalanie zupełnie nieopłacalnym, a jeśli tak to w przypadku wejścia w życie projektowanych przepisów istniejące instalacje współspalania staną, nowe nie będą powstawały. W ten sposób powstałoby sporo miejsce na rynku dla innych technologii. Przynajmniej na początku nie do zastąpienia przez inne OZE.

- Jak nie będzie można współspalać to więcej węgla będzie spalane – ocenił Jacek Piekacz.

Ile potrzeba by na przykład elektrowni PV, żeby dały produkcję rzędu 6 TWh ?

- Fotowoltaika w Polsce będzie produkować przez około 1000 godzin rocznie więc zanim 6 TWh będzie w stanie produkować to trochę czasu minie. Przy czym te 1000 godzin to w najlepszych miejscach, a średnio pewnie będzie około 800 godzin więc potrzebowalibyśmy gdzieś 8 GW – oszacował na gorąco prezes Górski.

Dyrektor Piekacz poinformował, że EDF wydał w Polsce na instalacje współspalania 300 mln zł i oszacował, że w skali kraju zainwestowane zostało w tę technologię około 1,5 mld zł. Stwierdził także, że na żadnym spotkaniu rząd nie wytłumaczył jaki jest powód tego, że współspalanie jest niedobre i musi zostać zakończone.

- Powody, które się podaje są takie na przykład, że biomasa jest importowana, ale jeśli się dopuszcza , akceptuje i wspiera spalanie biomasy w kotłach dedykowanych to się w ogóle nic nie zmieni. Wyeliminowanie jednej technologii po to żeby je zastąpić inną nie ma uzasadnienia praktycznego. My nie rozumiemy dlaczego rząd chce drastycznie zlikwidować współspalanie – mówił Jacek Piekacz.

Energetycy mówiąc o korzystaniu z biomasy zwracają uwagę na bardzo praktyczne aspekty funkcjonowania jednostek wyłącznie biomasowych w naszej strefie klimatycznej, a konkretnie na bezpieczeństwo ich pracy w kontekście pewności zaopatrzenia w paliwo, bo biomasę nie jest łatwo magazynować.

- W przypadku dużych mrozów istnieje niebezpieczeństwo nieutrzymania ciągłości pracy układu dedykowanego na biomasę natomiast jeśli to jest układ przystosowany do współspalania to wszelkie tego typu kłopoty związane z warunkami atmosferycznymi mogą być usunięte przez chwilową prace wyłącznie na węglu – mówił Włodzimierz Kędziora z Dalkii Polska.

- Wycięcie współspalania ma też znaczenie negatywne z punkt widzenia lokalnych systemów ciepłowniczych. Zgodnie z nową dyrektywą o efektywności energetycznej nowe źródła powinny być budowanie głównie jako kogeneracyjne i tam gdzie nie ma gazu mogłyby powstać źródła kogeneracyjne spalające latem biomasę, pracując z małym obciążeniem, a zimą mogłyby zwiększać moc poprzez spalanie węgla. To jednak ma sens ekonomiczny tylko wtedy, kiedy będą dotowane poprzez wsparcie współspalania. Zlikwidowanie współspalania, spowoduje, ze takie instalacje nie będą mogły powstawać, czyli będą powstawały węglowe. To jest właściwie nieuzasadnione zlikwidowanie technologii – ocenił Jacek Piekacz.

Można z dużym prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością przyjąć, że daleko jeszcze do końca dyskusji o tym jak ma w przyszłości wyglądać system wsparcia OZE. Niemniej w miarę upływu czasu, czyli kolejnych analiz, coraz lepiej widać w co by się opłacało inwestować, gdyby proponowany ostatnio system wsparcia stał się prawem.

- Z naszej firmowej analizy wynika, że w stosunku do długoterminowych kosztów marginalnych technologii współspalanie ma zdecydowanie za małe wsparcie i w ogóle go nie będzie. Spalanie biomasy jest tuż poniżej, wiatr na lądzie jest tuż poniżej, fotowoltaika tuż powyżej, a wiatr na morzu jest mniej więcej na poziomie długoterminowych kosztów marginalnych. Natomiast energetyka wodna jest bardzo dobrze wynagradzana, znacznie więcej niż potrzeba – ocenił prezes Grzegorz Górski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dla kogo luka po współspalaniu?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!