DM Consus: w październiku uprawnienia CO2 najdroższe od 3,5 roku

DM Consus: w październiku uprawnienia CO2 najdroższe od 3,5 roku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Uprawnienia do emisji CO2 ( EUA ) przekraczając 23 października br. średnią wartość 8,50 euro, osiągnęły najwyższą cenę od marca 2012 r. Średnia cena zamknięcia miesiąca wyniosła 8,64 euro i była najwyższą średnią ceną zamknięcia miesiąca od października 2011 roku - poinformował DM Consus w komentarzu do sytuacji na rynku CO2 w ubiegłym miesiącu.

Dom Maklerski Consus ( DM Consus ) w komentarzu do sytuacji na rynku CO2 w ubiegłym miesiącu poinformował, że w październiku br. europejskie uprawnienia do emisji CO2 ( EUA) kolejny miesiąc z rzędu zyskiwały na wartości. Miesięczny wzrost średniej ceny uprawnień EUA notowanej na giełdach EEX oraz ICE ECX (stosunek ceny zamknięcia ostatniej sesji września i października) wyniósł 6,9 proc.

- Uprawnienia EUA przekraczając 23 października średnią wartość 8,50 euro, osiągnęły najwyższą cenę od marca 2012 r. Średnia cena zamknięcia miesiąca wyniosła 8,64 euro i była najwyższą średnią ceną zamknięcia miesiąca od października 2011 r. Miesiąc rozpoczął się od stabilizacji wartości jednostek, które wyceniane były w przedziale 8,09-8,19 euro. W drugim tygodniu miesiąca uprawnienia zyskiwały na wartości osiągając poziom 8,32 euro. W kolejnych dniach również miała miejsce aprecjacja uprawnień EUA. Średnia cena zamknięcia przedostatniej sesji była najwyższą średnią ceną zamknięcia miesiąca. Wartość EUA w ciągu miesiąca zawierała się w przedziale 8,09-8,65 euro - komentuje Wojciech Hofman, makler, DM Consus.

DM Consus informuje, że w październiku br. wielkość obrotu EUA na rynku carbon wyniosła 79,06 mln uprawnień , z czego na giełdowym rynku wtórnym przedmiotem transakcji sprzedaży i kupna było 18,89 mln EUA. Pozostałą część obrotu stanowiła sprzedaż pierwotna podczas aukcji uprawnień organizowanych na giełdach EEX oraz ICE ECX. W ciągu miesiąca zorganizowano 20 aukcji, na których sprzedano łącznie 60,17 mln EUA. Średnie zainteresowanie aukcjami (stosunek wolumenu ofert kupna do liczby sprzedanych uprawnień) wyniosło 3,10.

- Po przyjęciu przez UE we wrześniu mechanizmu rezerwy stabilizacyjnej (MSR), instytucje specjalizujące się w analizie i prognozie cen EUA na rynku carbon zaktualizowały w październiku swoje prognozy na lata 2015-2020. Prognoza średniej ceny EUA na koniec 2015 r. zwiększyła się o 1,2 proc. w porównaniu do wcześniejszego zestawienia (z lipca br.). Mediana prognozy cen na koniec 2015 r. instytucji zajmujących się handlem uprawnieniami wynosi 8,70 euro. Średnia prognozowana cena uprawnień na koniec trzeciego okresu rozliczeniowego wzrosła o 13,1 proc. w stosunku do lipcowej prognozy i obecnie wynosi 19,05 euro - informuje w komentarzu Wojciech Hofman.

DM Consus wskazuje, że w październiku kontynuowane były rozmowy dotyczące przyszłości europejskiego systemu handlu uprawnieniami EU ETS. Pod koniec października odbyło się spotkanie unijnych delegatów, na którym omawiane były szczegóły projektu dyrektywy ETS, który został opublikowany w lipcu br. Wojciech Hofman ocenia, że dalsze prace nad kształtem kolejnego okresu rozliczeniowego (2021-2030) mogą wpływać na zmienność uprawnień EUA i informuje, że większość spotkań dotyczących przyszłości EU ETS ma odbyć się dopiero w przyszłym roku.

- W ostatnim tygodniu miesiąca Prezydent RP zawetował ratyfikację przedłużenia obowiązywania protokołu z Kyoto do 2020 r. Przedłużenie międzynarodowego porozumienia klimatycznego z 2012 do 2020 r. zostało ustalone na konferencji stron ONZ - COP18 w Katarze (Doha). Fakt nieratyfikowania przez Polskę przedłużenia porozumienia z Kioto do 2020 r. nie będzie miał wpływu na unijną deklarację redukcji emisji gazów cieplarnianych o 40 proc. do 2030 r. (tzw. INDC). Deklaracja będzie kontrybucją UE do nowego globalnego porozumienia klimatycznego, będącego przedmiotem prac podczas tegorocznej konferencji COP21 w Paryżu - wskazuje Wojciech Hofman.

COP21 rozpocznie się 30 listopada 2015 r. Protokół paryski będzie zawierał deklaracje redukcyjne ponad 150 stron konwencji. W oparciu o deklaracje państw realizowana będzie redukcja emisji gazów cieplarnianych na świecie. Pod koniec miesiąca w Berlinie odbyła się konferencja, na której konwencja ds. zmian klimatu UNFCCC przedstawiła dotychczasowy przebieg prac dotyczący nowego porozumienia klimatycznego. Według UNFCCC, złożone deklaracje umożliwią zmniejszenie tempa wzrostu emisji gazów cieplarnianych w 2030 r. z 24 do 11 proc. Wojciech Hofman uważa, że porozumienie paryskie może okazać się bodźcem aprecjacyjnym dla ceny uprawnień CER, ale także EUA.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!