Do końca roku zarys polskiego prawa związanego z atomem

Do końca roku zarys polskiego prawa związanego z atomem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do końca roku nowo utworzony departament energii jądrowej w Ministerstwie Gospodarki ma przygotować zarys przepisów prawnych związanych z wdrożeniem w Polsce energetyki jądrowej - powiedział dyrektor tego departamentu Andrzej Chwas.

"Departament ten został przekształcony z departamentu dywersyfikacji nośników dostaw energii i już od września przejął od departamentu energetyki działania związane z pokojowym wykorzystaniem energii jądrowej" - poinformował Chwas.

Departament zajmie się m.in. oceną stanu polskiego prawodawstwa pod kątem wdrożenia energetyki jądrowej. W styczniu rząd zdecydował o budowie w Polsce do 2020 roku jednej lub dwóch elektrowni atomowych. Projekt polityki energetycznej resortu gospodarki zakłada, że energia jądrowa ma stanowić 6,3 proc. zużycia energii pierwotnej w Polsce w 2030 roku.

"Będziemy porównywać rozwiązania różnych krajów w tym zakresie i proponować najlepsze rozwiązania dla Polski" - wyjaśnił Chwas.

Jak zaznaczył, "w zasadzie wszystko trzeba stworzyć od nowa". Chodzi m.in. o przepisy związane z budową elektrowni atomowych w Polsce, funkcjonowaniem urzędu dozoru jądrowego i składowaniem odpadów.

Dodał, że za większość działań związanych z przygotowaniem i wdrożeniem polskiego programu energetyki jądrowej będzie odpowiadał minister gospodarki, a ich realizacją zajmie się nowo utworzony departament.

Program polskiej energetyki jądrowej - zgodnie ze styczniową zapowiedzią rządu - ma przygotować i przedstawić Radzie Ministrów pełnomocnik rządu do spraw polskiej energetyki jądrowej. Program ma określić liczbę, wielkość i możliwe lokalizacje elektrowni jądrowych. Nazwisko pełnomocnika wciąż nie jest znane.

Jak wyjaśnił Chwas, wstępne ustalenia przewidują, że pełnomocnik będzie pełnił jednocześnie funkcję podsekretarza stanu w resorcie gospodarki.

Dyrektor zapewnił, że działania związane z dywersyfikacją dostaw ropy i gazu do Polski, które były realizowane przez departament dywersyfikacji, "nie giną" i zajmie się nimi departament ropy i gazu w MG.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Do końca roku zarys polskiego prawa związanego z atomem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!