XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Dokonując wyboru modelu finansowania budowy elektrowni jądrowej, Polska powinna wzorować się na krajach wiodących w tym sektorze

Dokonując wyboru modelu finansowania budowy elektrowni jądrowej, Polska powinna wzorować się na krajach wiodących w tym sektorze
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Budowa elektrowni jądrowych, podobnie jak każda inna inwestycja w moce wytwórcze na dużą skalę, niesie z sobą różnego rodzaju ryzyka. Podobnie jak w przypadku innych dużych inwestycji, ryzyka te rozłożone są na cały okres trwania inwestycji.

Z regulacyjnego punktu widzenia, przepisy oraz warunki i procedury przyznawania licencji, różne w różnych krajach, mogą mieć wpływ na harmonogram inwestycji. Opóźnienia w budowie i przekroczenie budżetu to kolejne zagrożenia. Na etapie eksploatacji należy minimalizować kilka innych źródeł ryzyka, takich jak gospodarka odpadami, demontaż, dyspozycyjność elektrowni. Wpływ na inwestycję mogą mieć także wahania cen rynkowych energii elektrycznej i dostawy paliwa.


Pewne cechy typowe dla elektrowni jądrowych mogą także spowodować podwyższenie ryzyka:

- Po pierwsze budowa elektrowni jądrowej wymaga znacznych nakładów finansowych, sięgających kilku miliardów dolarów. W konsekwencji niewiele przedsiębiorstw użyteczności publicznej sektora energetycznego jest w stanie samodzielnie sfinansować te inwestycje.
- Po drugie, elektrownia jądrowa charakteryzuje się długotrwałym procesem budowlanym i długim okresem eksploatacji. Budowa i eksploatacja elektrowni jądrowych trwają zazwyczaj dłużej niż w przypadku innych technologii.
- Po trzecie należy uwzględnić opinię publiczną i jej odczucia i przygotować odpowiednie rozwiązania. Pomimo znaczącej poprawy w tym względzie, akceptacja energetyki jądrowej jest nadal przedmiotem debaty w niektórych krajach.
- Wreszcie, z uwagi na niewielką liczbę inwestycji generacji 3+, doświadczenie w realizacji tego typu inwestycji jest ograniczone.

Nastroje i kondycja rynku finansów

W świetle powyższego, finansowanie budowy nowych elektrowni jądrowych jest wymagającym przedsięwzięciem i aby wzbudzić zainteresowanie rynku finansowego konieczne są pewne gwarancje.

Co więcej, obecna sytuacja makroekonomiczna przyczynia się do ograniczania dostępności kapitału. Kryzys finansowy doprowadził do zmniejszenia popytu na energię elektryczną, krótkoterminowego spadku cen energii oraz nieprzewidywalności cen energii w przyszłości, co z kolei stwarza niepewność co do przyszłego popytu na nowe jednostki wytwórcze. W rezultacie finansowanie inwestycji stało się dużo trudniejsze.

Kryzys finansowy spowodował także pogorszenie nastawienie banków do finansowania energetyki jądrowej. W konsekwencji zawirowań na rynkach finansowych, banki muszą stawić czoła zarówno problemom płynności finansowej i refinansowania jak i nowym regulacjom bankowym (Bazylea III). Skutkiem tego jest wzrastająca niechęć bankowych komitetów kredytowych do angażowania się w wysokokapitałowe inwestycje o długim okresie wypłaty transz kredytowych i długim okresie spłaty. Jedną z konsekwencji jest dążenie przez banki do ograniczania ryzyka poprzez mniejsze zaangażowanie w poszczególne projekty, które finansują, i dzielenie się ryzykiem między sobą.

Postrzeganie finansowania energetyki jądrowej przez banki ucierpiało również w wyniku wydarzeń w Fukushimie. Od czasu Fukushimy, banki stały się ostrożniejsze i bardziej wymagające. To dlatego większość banków na wniosek swoich komitetów kredytowych zmodyfikowała lub opracowała swoje procedury kredytowania energetyki jądrowej.

W świetle tych faktów, banki będą preferowały finansowanie nowych inwestycji w energetykę jądrową w oparciu o ustalone warunki.

Co jest niezbędne?

Do sfinansowania budowy elektrowni jądrowej potrzebna jest globalna wiedza ekspercka. Polska może korzystać z doradztwa wiodących graczy sektora. Dzięki wiedzy eksperckiej i globalnym rozwiązaniom, polska inwestycja jądrowa zyska wiarygodność i solidność. Polska powinna uwzględnić wszystkie poniższe aspekty kluczowe dla osiągnięcia sukcesu:

Bezpieczeństwo

Elektrownie jądrowe muszą spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa. Wybór technologii jest niezwykle istotny. Należy wybrać właściwą technologię spełniającą najbardziej rygorystyczne standardy bezpieczeństwa.

Doświadczony partner

Silny i doświadczony partner o uznanych kompetencjach w dziedzinie szkoleń i bezpieczeństwa pomoże zarządzać elektrownią przez cały okres jej życia. Istotnym wsparciem będzie realne zaangażowanie rządu i podległych mu jednostek w oparciu o długoterminową strategię we współpracy z doświadczonymi, państwowymi lub prywatnymi, dostawcami sprzętu oraz stabilne otoczenie polityczne (np. globalna polityka energetyczna, polityka recyklingowa), regulacyjne i prawne.

Poparcie i zaufanie społeczne

Musi też istnieć wyraźne zapotrzebowanie - tak ze strony rządu, jak i społeczeństwa - na taką metodę wytwarzania energii, która byłaby efektywna kosztowo i która generowałaby mniej dwutlenku węgla.

Kierowanie inwestycją przez przedsiębiorstwo użyteczności publicznej sektora energetycznego razem z silną i niezależną instytucją nadzoru nad bezpieczeństwem oraz bardzo dobre wyniki dostawcy i partnera w zakresie bezpieczeństwa, pozwolą pozyskać dla inwestycji jądrowej zaufanie społeczeństwa, inwestorów i banków.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dokonując wyboru modelu finansowania budowy elektrowni jądrowej, Polska powinna wzorować się na krajach wiodących w tym sektorze

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!