Dopłacimy do produkcji energii z metanu

Dopłacimy do produkcji energii z metanu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nowelizowane prawo energetyczne zakłada, że energia elektryczna produkowana z metanu będzie wspierana finansowo. Dla spółek górniczych powinien to być dobry biznes.

Spółki górnicze od lat zabiegały o regulacje prawne sprzyjające wykorzystaniu metanu do produkcji energii. Nowelizowane prawo energetyczne mówi, że sprzedawca prądu będzie miał obowiązek posiadania w swoim portfelu energii elektrycznej z metanu - informuje "Gazeta Prawna".

- Nie wiadomo jeszcze, ile to będzie, ale obowiązek ten będzie uznawany za wypełniony po przedstawieniu przez sprzedawcę świadectw pochodzenia energii lub po wniesieniu opłaty zastępczej jeśli jej nie będzie mieć w ofercie - wyjaśnia w dzienniku Marek Woszczyk, wiceprezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Oznacza to, że podobnie jak w przypadku energii ze źródeł odnawialnych producent prądu z metanu będzie uzyskiwał przychody ze sprzedaży energii oraz świadectw jej pochodzenia.

Z polskich kopalń węgla kamiennego wydobywa się rocznie 810 mln m sześć. metanu, ale z tego aż 560 mln m sześć. ulatnia się do atmosfery poprzez systemy wentylacji koplań. 250 m sześć. jest wyłapywane i używane do produkcji ciepła. Oznacza to, że można z metanu wyprodukować rocznie 1 TWh energii. To 15 proc. rocznego zużycia przez Warszawę - wylicza "GP".

Kopalnie liczą, że dzięki wsparciu produkcji energii z metanu za dwa, trzy lata dojdzie do rozwoju technologii, która pozwoli na wykorzystanie ulatniającego się metanu. Gdyby się to udało, roczna produkcja mogłaby wzrosnąć do 3 TWh.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!