Poradnik wyborczy. Wszystko, co musisz wiedzieć o wyborach samorządowych 2024

Dostawy energii i gazu. Samorządy: zapóźnienia wciąż ogromne

  • aw
  • Opublikowano: 21 maja 2018 - 09:00
- Niezbędne jest przygotowanie i wdrożenie ogólnopolskiej, jak i regionalnej polityki energetycznej, które stworzyłyby razem spójne i zintegrowane ramy dla wdrażanych przez JST lokalnych strategii energetycznych - postulują samorządowcy woj. śląskiego.
  • Zgromadzenie Ogólne Śląskiego Związku Gmin i Powiatów zwraca uwagę na poprawę niezawodności przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej i gazu.
  • Jest to bezpośrednio związane z działaniami ukierunkowanymi na walkę z tzw. niską emisją.
  • Nadal jednak w wielu miejscach problemem są zapóźnienia rozbudowy sieci elektroenergetycznej i gazowej.

Jak podnoszą samorządowcy woj. śląskiego, z perspektywy JST, które zobowiązane są do planowania i organizacji zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe na obszarze gminy, kluczowe są działania podejmowane przez przedsiębiorstwa energetyczne w postaci rozbudowy infrastruktury technicznej, jej modernizacji oraz automatyzacji z wykorzystaniem inteligentnych rozwiązań.

Istotne jest, aby operatorzy systemu przesyłowego oraz dystrybucyjnego uwzględniali w swoich planach rozwoju zaopatrzenie obszarów, na których występuje niedobór infrastruktury technicznej.

Szczególnie dotyczy to uzbrojenia w sieci gazowe terenów niezgazyfikowanych w celu stopniowej redukcji tzw. białych plam na mapie Polski (w tym woj. śląskiego). Wymogiem prowadzenia tych działań jest z jednej strony przeprowadzenie skutecznej dywersyfikacji źródeł, z których gaz jest pozyskiwany, a z drugiej zapewnienie stałych cen gazu (przynajmniej na obecnym poziomie) – czytamy w stanowisku Zgromadzenia Ogólnego Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

Samorządowcy wprawdzie pozytywnie oceniają następujący w ostatnich latach proces rozbudowy sieci elektroenergetycznej i gazowej wysokoprężnej, ale zwracają uwagę, że zapóźnienia w tym zakresie są ogromne (zwłaszcza z powodu olbrzymich zaległości w przedmiocie rozbudowy sieci gazowej rozdzielczej).

- Z racji nadal złego stanu sieci elektroenergetycznych i zapóźnień w ich rozbudowie oraz modernizacji, sprawy te wymagają dużej uwagi ze strony władz państwowych, w tym zwłaszcza administracji rządowej (…). Rezultatem tych działań powinno być przedstawienie opinii publicznej spójnej, długofalowej wizji zaopatrzenia Polski w paliwa i energię. Istotne jest przyjęcie założeń strategicznych dotyczących stopniowego - w perspektywie kilkunastu czy dwudziestu kilku lat - zastępowania węgla przez bardziej ekologiczne paliwa (np. przez gaz ziemny, pod warunkiem skutecznego zapewnienia dywersyfikacji źródeł jego zaopatrzenia), z uwzględnieniem możliwości płynących z rozwoju energii jądrowej oraz wymogu związanego z racjonalnym wykorzystaniem OZE – czytamy w stanowisku ŚZGiP.

Stanowisko publikujemy w dziale Multimedia.

Jak podkreślają burmistrzowie i starostowie, wizja ta powinna uwzględniać ustalenie zakładanego miksu energetycznego w określonych horyzontach czasowych i odnosić się do występującego nadal zagrożenia wynikającego ze starzenia się i stopnia wyeksploatowania urządzeń energetycznych (zwłaszcza sieci elektroenergetycznych).

- Niezbędne jest zatem zapewnienie uporządkowanego i zintegrowanego podejścia do tych zagadnień, w miejsce działań podejmowanych do tej pory przez wiele lat w sposób fragmentaryczny, rozproszony i słabo skoordynowany. Podkreślenia wymaga też fakt, że kwestie związane z niezawodnością przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej i gazu odgrywają nie tylko duże znaczenie ze względu na wymóg zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, ale również z racji zagwarantowania konkurencyjności i rozwoju gospodarczego Polski (w tym woj. śląskiego) – reasumują samorządowcy.

DO POBRANIA
Stanowisko ZO ŚZGiP ws. dostaw energii i gazu
445.36 KB format pliku: PDF

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!