Druga w Polsce mikrobiogazownia powstała na Śląsku

Druga w Polsce mikrobiogazownia powstała na Śląsku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Studzionce (powiat pszczyński) powstała druga w Polsce nowoczesna mikrobiogazownia. Pozwala ona na uzyskiwanie energii z fermentacji biomasy pojedynczemu gospodarstwu rolnemu.

Państwo Pojdowie są prekursorami, jeżeli chodzi o małe zakłady do produkcji biogazu w Polsce. Na pomysł zbudowania minibiogazowni w ich gospodarstwie wpadli już w 2006 roku, w związku z nowymi wymogami unijnymi, jakie wtedy wprowadzono. Za przykład posłużyły im gospodarstwa z Niemiec i Austrii, gdzie rozwiązania te cieszą się dużą popularnością. Jednakże konieczność uzyskania różnych pozwoleń na budowę, opóźniła rozpoczęcie prac o 2,5 roku. Również procedura oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ) wymagała od właścicieli wiele wysiłku, ponieważ miała formę raportu dla wielkiego zakładu chemicznego. Jej przygotowanie zajęło dodatkowe sześć miesięcy.

Sama budowa trwała dwa lata i została zrealizowana przez firmę Wolf System. Możliwość wykorzystania istniejących wcześniej urządzeń obniżyła koszt całej inwestycji, która częściowo została sfinansowana przez kredyt bankowy.

Biogazownia dysponuje mocą 30 kW i przetwarza odchody zwierzęce powstające w gospodarstwie. Oczyszczony z siarkowodoru biogaz doprowadzany jest do agregatu kogeneracyjnego i tam przetwarzany na energię elektryczną wykorzystywaną na potrzeby gospodarstwa i biogazowni. Dzięki temu cały system jest samowystarczalny. Uzyskiwana równolegle energia cieplna ogrzewa wszystkie budynki, zaś naturalny nawóz, będący ubocznym produktem pozostałym w produkcji biogazu, jest wykorzystywany przez właścicieli w uprawach.

Budowa małych biogazowni jako elementu ciągu technologicznego przy produkcji roślinnej lub zwierzęcej jest szczególnie opłacalna w przypadku modelu rolnictwa rozdrobnionego, występującego m. in. w Niemczech, Austrii czy Polsce. W naszym kraju istnieje jednak szereg przeszkód, które blokują powstawanie tego rodzaju instalacji. Przykładowo brak ustawy o odnawialnych źródłach energii, która gwarantowałaby małym biogazowniom rolniczym odpowiednio większe w stosunku do dużych zakładów gratyfikacje za wyprodukowany prąd. Jej projekt ma trafić do sejmu we wrześniu tego roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Druga w Polsce mikrobiogazownia powstała na Śląsku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!