XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Duży postęp na szczycie energetycznym w Gdańsku

Duży postęp na szczycie energetycznym w Gdańsku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska jest o krok od zawarcia kompromisu w sprawie pakietu energetyczno-klimatycznego.

Gdańskie spotkanie francuskiego prezydenta z dziewięcioma premierami państw Europy Środkowej nie przyniosło przełomu w negocjacjach nad unijnym pakietem energetyczno-klimatycznym. Ma on spowodować, że w 2020 r. cała Unia Europejska będzie emitować do atmosfery o 20 proc. mniej dwutlenku węgla. Ale - jak zapewniali uczestnicy spotkania - kompromis jest bliżej - pisze "Gazeta Wyborcza".

- Uzyskaliśmy wstępnie to, o co zabiegaliśmy - zapewniał premier Donald Tusk po rozmowach z Nicolasem Sarkozym oraz szefami rządów Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Łotwy, Estonii, Rumunii i Bułgarii.

Sarkozy przyjechał do Gdańska z daleko idącymi ustępstwami. Rząd Francji zgadza się, żeby aż do 1 stycznia 2020 r. polskie elektrownie mogły dostawać część zezwoleń na emisję CO2 za darmo. W 2013 r. tych darmowych zezwoleń byłoby dokładnie 70 proc. Potem z każdym rokiem procent darmowych zmniejszałby się - aż do zera w 2020 r. - Francuzi zaproponowali jednak, żeby te darmowe zezwolenia przysługiwały tylko już istniejącym instalacjom w elektrowniach. - A my chcemy, żeby mogły się załapać także te elektrownie, które w tym okresie dopiero powstaną - mówi "Gazecie" jeden z polskich ekspertów proszący o zachowanie anonimowości. - Jednak to dodatkowe ustępstwo powinniśmy uzyskać w kolejnej rundzie rozmów - dodaje nasz rozmówca.

Inne ustępstwa? W pierwotnej wersji jeden z zapisów dyrektywy stwierdzał, że wszystkie państwa Unii mają zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii w produkcji elektryczności do średnio 20 proc. całego zużycia (Polska dostała pułap 14 proc.). Państwa, które ustalonego pułapu nie osiągnęłyby, miały[by?] być karane.

- I teraz to zagrożenie zostało z pakietu wymontowane. A skoro nie grożą nam już kary, to na te 14 proc. możemy się zgodzić - mówi informator "Gazety".

Podczas spotkania ustalono też, że w 2016 r. dojdzie do specjalnego szczytu UE poświęconego realizacji pakietu klimatycznego. Wtedy pakiet będzie można ponownie skorygować, gdyby okazał się niekorzystny dla gospodarek państw naszego regionu.

Tusk powiedział również, że uzgodnił z Nicolasem Sarkozym, że Francja pomoże Polsce w budowie elektrowni jądrowych.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Duży postęp na szczycie energetycznym w Gdańsku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!