E.ON może stracić miliardy, zapowiada skargę przeciwko niemieckiemu rządowi

E.ON może stracić miliardy, zapowiada skargę przeciwko niemieckiemu rządowi
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Niemiecki koncern energetyczny E.ON poinformował we wtorek, że zaskarży decyzję rządu w Berlinie dotyczącą wprowadzenia podatku od elementów paliwowych. Spółka obawia się wielomiliardowych strat w związku z wcześniejszą rezygnacją Niemiec z energii jądrowej.

Podatek od elementów paliwowych nałożono na operatorów niemieckich elektrowni atomowych w zeszłym roku w zamian za planowane wówczas wydłużenie okresu eksploatacji reaktorów o średnio 12 lat po roku 2022. Miał przynosić budżetowi państwa 2,3 mld euro rocznie.

Jednak w miniony poniedziałek chadecko-liberalny rząd Niemiec wycofał się z poprzednich planów i postanowił, że wszystkie elektrownie jądrowe przestaną pracować do końca 2022 r., a siedem najstarszych oraz jedna trapiona awariami zostaną natychmiast wyłączone na stałe. Jednocześnie rząd kanclerz Angeli Merkel utrzymał podatek od elementów paliwowych, co zdaniem prezesa największego niemieckiego koncernu energetycznego Johannesa Teyssena jest nieuprawnione.

Koncern wskazuje w komunikacie, że nie może zgodzić się na takie rozwiązanie ze względu na interesy swych 500 tysięcy małych udziałowców. Ocenia również, że utrzymywanie podatku od elementów paliwowych jest kontrproduktywne, gdyż "pochłania on miliardowe kwoty, które nie będą mogły być zainwestowane w przebudowę systemu energetycznego".

Koncern oczekuje wyrównania za "straty majątkowe sięgające miliardów" euro, związane z rezygnacją Niemiec z energii atomowej. E.ON zastrzega też, że dąży do negocjacji, aby uniknąć sporu sądowego.

W rozmowie z dziennikiem "Frankfurter Allgemeine Zeitung" Teyssen oświadczył, że udziałowcy koncernu E.ON nie mogą odpowiadać swoim majątkiem za polityczne decyzje rządu. "Koszty reformy energetycznej muszą być ponoszone przez całe społeczeństwo" - ocenił Teyssen.

Także koncern energetyczny RWE rozważa podjęcie kroków prawnych przeciwko decyzjom rządu związanym z odejściem od wykorzystania energii jądrowej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!