EBI: trudności z finansowaniem OZE w Polsce

EBI: trudności z finansowaniem OZE w Polsce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Jeśli chodzi o finansowanie projektów inwestycyjnych z dziedziny energetyki odnawialnej to niestety z tymi projektami jest kiepsko. W 2012 roku nie sfinansowaliśmy żadnego projektu z tej branży i zapowiada się, że w tym roku też nie uda nam się zamknąć żadnej transakcji, a to z kolei wynika z tego, że nie ma stabilności prawnej - powiedział Piotr Michałowski, inspektor kredytowy Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Z punktu widzenia możliwości rozwoju energetyki odnawialnej, ale oczywiście nie tylko, kluczowe jest stanowisko instytucji finansowych. Piotr Michałowski, inspektor kredytowy Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), poinformował podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2013, że EBI ma miliardy euro na finansowanie inwestycji w Polsce, ale nie ma warunków do finansowania OZE.

- W tym roku przewidywane jest pożyczenie na projekty polskie kwoty ponad 5 mld euro i ma to być podtrzymane przez najbliższe trzy lata. Natomiast jeśli chodzi o finansowanie projektów inwestycyjnych z dziedziny energetyki odnawialnej to niestety z tymi projektami jest kiepsko. W 2012 roku nie sfinansowaliśmy żadnego projektu z tej branży i w tym roku, w 2013, zapowiada się, że też nie uda nam się zamknąć żadnej transakcji, a to z kolei wynika z tego, że nie ma stabilności prawnej - powiedział Piotr Michałowski.

Przedstawiciel EBI wyjaśniał, że obecnie ten banki nie są w stanie oszacować w przypadku Polski jakie będą przychody finansowe projektowanych inwestycji w OZE. Informował, że EBI finansuje zazwyczaj projekty w okresie dłuższym niż 10 lat i musi mieć minimum pewności jaki będzie poziom przychodów przez nie generowanych , a chociaż wiedzieć jakie będą reguły ustalania tych przychodów w trakcie finansowania projektu.

- Jeśli chodzi na przykład o projekty w energetyce wiatrowej to już same te projekty wnoszą ryzyko ponieważ nie wiadomo dokładanie kiedy i ile energii będzie wyprodukowane. Tego typu ryzyko banki biorą na siebie. Są w stanie oszacować prawdopodobieństwo poziomu produkcji energii elektrycznej. Natomiast w obecnym stanie prawnym w Polsce nie jesteśmy w stanie oszacować jakie będę reguły ustalania ceny sprzedaży energii tzn. jaki będzie przychód uzyskany ze sprzedaży energii elektrycznej i jaki będzie przychód ze sprzedaży zielonych certyfikatów. Dopóki nie będzie uchwalonego nowego prawa to nie zobaczymy dużej ilości projektów, które będą finansowane nie tylko przez EBI, ale też przez innych graczy. Wydaje mi się, że na polskim rynku nie ma problemu płynności sektora bankowego, są pieniądze na dobre projekty inwestycyjne, a kłopot w energetyce odnawialnej polega na tym, że nie można oszacować jakie będę poziomy przychodów z typu projektów w tej branży - ocenił Piotr Michałowski.

Prowadzący debatę Maciej Stryjecki, prezes Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej, pytał, czy z punktu widzenia finansowania projektów OZE nie byłoby może lepiej, żeby na przykład zapadła decyzja o utrzymaniu do 2020 roku obecnego systemu wsparcia OZE z jakimiś korektami i z założeniem wdrożenia nowego systemu po 2020 roku , gdy już będzie m.in. wiadomo jaka ma być polityka UE wobec sektora OZE po 2020 roku.

- Tyle projektów już zostało przystopowanych przez znaki zapytania co do nowego prawa, że wydaje mi się, że teraz najlepiej byłoby wreszcie uchwalić nowe prawo, które dawałoby długoterminową perspektywę działania. Perspektywa do roku 2020 to nie jest coś co by urządzałoby banki w momencie kiedy mówimy o finansowaniu, które przekracza 10 lat, dochodzi nawet do 15 lat, a w przypadku niektórych technologii można by nawet dojść do 20 lat. Jeżeli już tyle czekaliśmy na nowe prawo to wydaje mi się , że warto poczekać jeszcze trochę i uzyskać stabilizację na dłuższy okres - ocenił Piotr Michałowski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: EBI: trudności z finansowaniem OZE w Polsce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!