XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

EBOR zaaprobował projekt farmy wiatrowej w Tychowie

EBOR zaaprobował projekt farmy wiatrowej w Tychowie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) w środę wstępnie zaaprobował projekt utworzenia złożonej z 20 turbin farmy wiatrowej w Tychowie (woj. zachodniopomorskie) o mocy 50 MW i zgodził się wyasygnować na ten cel 30 mln euro.

Obecny potencjał produkcyjny energii z wiatru w Polsce oceniany jest na ok. 230 MW.

Bank liczy na to, że inwestycja ustanowi w Polsce obowiązujący standard z punktu widzenia oceny wpływu farm wiatrowych na środowisko naturalne i zasad informowania opinii o tego rodzaju projektach.

Planowaną inwestycję pod kątem oddziaływania na środowisko naturalne (m.in. życie ptaków i nietoperzy) badał niezależny, międzynarodowy konsultant pod kątem zgodności z unijnym programem Natura 2000.

Realizator projektu - firma Global Renewable Power International (Global RPI) - w okresie trzech lat został zobowiązany do przedstawiania władzom polskim raportu o wpływie turbin na środowisko (dwa razy w roku). Osobny, doroczny raport o wpływie turbin na życie ptactwa i o ewentualnych trudnościach technicznych odnotowanych przy realizacji projektu, ma otrzymywać EBOR.

W ramach Global RPI działają na równych prawach hiszpańska Minicentrales SA oraz austriacka Hydrocontracting GmbH. Obie firmy realizują projekty generowania energii z wody i wiatru m.in. w Chorwacji i Chile. Ich partnerem w Polsce jest firma developerska Windpol.

W 2020 roku 15 proc. zużywanej w Polsce energii będzie musiało pochodzić ze źródeł odnawialnych. Obecnie wykorzystanie źródeł odnawialnych (energii wiatrowej, słonecznej, wodnej, biomasy) wynosi w Polsce ok. 7 proc. Produkcja energii elektrycznej w 94 proc. opiera się na węglu.

Zdaniem specjalistów, w Polsce 2/3 terytorium ma dobre warunki naturalne do rozwoju elektrowni wiatrowych.

Stowarzyszenie Energii Odnawialnej, na podstawie obserwacji prędkości wiatru (prowadzonych w latach 1971-2000), wydzieliło dwa rejony kraju, w których występują warunki do ekonomicznego wykorzystania potencjału wiatru.

Rejon pierwszy obejmuje województwa: zachodniopomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie. Do drugiego rejonu należą województwa: wielkopolskie, mazowieckie, łódzkie, kujawsko- pomorskie i część podkarpackiego.(
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: EBOR zaaprobował projekt farmy wiatrowej w Tychowie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!