EC Żerań: o ponad 60 proc. spadną szkodliwe emisje

EC Żerań: o ponad 60 proc. spadną szkodliwe emisje
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W warszawskiej elektrociepłowni na Żeraniu, należącej do PGNiG Termika, po uruchomieniu nowego kotła parowo-gazowego, emisje szkodliwych pyłów spadną o ponad 60 proc. W efekcie wzrośnie też bezpieczeństwo energetyczne stołecznej aglomeracji.

Blok gazowy ma zostać oddany do użytku w 2020 roku, będzie miał moc 497 MWe, a rocznie będzie zużywał ok. 600 mln m sześc. gazu.

O znaczeniu inwestycji dla mieszkańców Warszawy mówił w rozmowie z wnp.pl. Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGNiG Termika.

- Dzięki budowie w EC Żerań bloku gazowo-parowego za 1,6 mld zł wzrośnie bezpieczeństwo energetyczne Warszawy. Zadbamy też o czystsze powietrze. Jeśli doszłoby do podwyżek cen ciepła z powodu naszej inwestycji, to nie byłyby to podwyżki odczuwalne - mówił wnp.pl Dąbrowski. 
Czytaj więcej: PGNiG Termika: już w październiku start budowy bloku 500 MW w EC Żerań

Paliwo do nowego bloku będzie dostarczane z Tłoczni Gazu w Rembelszczyźnie wzdłuż Kanału Żerańskiego. Budowa nowej, liczącej 10,5 km magistrali ma się rozpocząć na początku 2018 r. Za budowę gazociągu odpowiedzialny jest operator polskiego systemu przesyłu gazu Gaz-System.

Jak wyjaśnia rzecznik operatora Tomasz Pietrasieński, inwestycja będzie polegać na ułożeniu stalowego rurociągu o średnicy 500 mm na głębokości minimum 1,7 m, a następnie renowacji miejsca budowy, w tym odtworzeniu elementów małej architektury i nasadzeniu drzew. Przeszkody uniemożliwiające bezkolizyjne ułożenie gazociągu w wykopie, np. mosty, wiadukty i tory kolejowe, nadbrzeże portu, infrastruktura ciepłownicza, będą pokonywane z wykorzystaniem metod bezwykopowych, np. specjalnych przewiertów.

W czasie prac budowlanych trzeba będzie wyciąć rosnące na trasie przebiegu gazociągu drzewa, ale spółka zapewnia, że posadzi w ich miejsce nowe.

Czytaj więcej: Wkrótce ruszy budowa gazociągu do Elektrociepłowni Żerań. Na razie konsultacje

- Gazociąg jest zlokalizowany pod ziemią i nie ma przeszkód do zagospodarowania przestrzeni nad gazociągiem - oczywiście z uwzględnieniem obowiązujących w tym zakresie przepisów technicznych - podkreśla Pietrasieński.

Gazociąg objęty jest reżimem tzw. specustawy przesyłowej. W przypadku budowy kluczowych dla bezpieczeństwa energetycznego państwa linii przesyłowych czy gazociągów, istnieje możliwość wywłaszczenia właścicieli gruntów za odpowiednim odszkodowaniem.

Operator prowadzi konsultacje z mieszkańcami gmin, przez które przebiega trasa gazociągu (dzielnicy Białołęka ok. 9 km i oraz gminy Nieporęt - ok. 1 km) ws. zagospodarowania terenu po zakończeniu prac.

Organizator konsultacji, firma Utila poinformowała, że ponad sto osób wzięło udział w pierwszej turze konsultacji społecznych w sprawie renowacji terenu po budowie gazociągu. Uczestnikom spotkań najbardziej zależy, by Kanał Żerański zachował swój naturalny charakter. Do 24 października mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły.

W ciągu kilku tygodni odbędzie się kolejna tura warsztatów - oparta już na wynikach ankiety i dotychczasowych konsultacjach. Po jej zakończeniu powstanie koncepcja renowacji terenów nad Kanałem Żerańskim.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: EC Żerań: o ponad 60 proc. spadną szkodliwe emisje

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!