XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

EEC 2017. Energetyka w UE - ile współpracy, a ile samodzielności?

EEC 2017. Energetyka w UE - ile współpracy, a ile samodzielności?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na ile regulacje planowane na poziomie UE są zbieżne, a na ile nie z koncepcjami polskich władz i odwrotnie? Co może z tego wyniknąć? Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, i Krzysztof Tchórzewski, minister energii, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego wezmą udział w debacie „Energetyka w Europie - najważniejsze pytania”.

Ogłoszony przez Komisję Europejską 30 listopada ub.r. tzw. pakiet zimowy, czyli szereg propozycji legislacyjnych dotyczących m.in. energetyki odnawialnej i zasad funkcjonowania mechanizmów zdolności wytwórczych (tzw. rynki mocy), pospołu ze zmianami w unijnym systemie handlu uprawnieniami do emisji ( EU ETS ) będą tworzyć ramy regulacyjne, w jakich przyjdzie działać energetyce w UE do końca przyszłej dekady.

Sam tzw. pakiet zimowy to setki stron propozycji legislacyjnych, których wejście w życie będzie wymagało zatwierdzenia przez Radę Unii Europejskiej oraz Parlament Europejski. Ich ostateczna treść nie jest jeszcze przesądzona. Teraz jest czas debat i konsultacji. Stanowiska państw członkowskich będą się ucierały jeszcze przez wiele miesięcy. Z punktu widzenia Polski do kluczowych pytań należy to, jak ostatecznie tzw. pakiet zimowy wpłynie na krajowy miks energetyczny.

Na Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach (EEC 2017), który w br. będzie się odbywał w dniach 10-12 maja br, przyjadą przedstawiciele Komisji Europejskiej, których głos liczy się w debacie na temat przyszłości energetyki - Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, komisarz ds. unii energetycznej i Jos Delbeke, dyrektor generalny Dyrekcji ds. Działań w Dziedzinie Klimatu.

Maroš Šefčovič to słowacki dyplomata, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, od 1 listopada 2014 r. komisarz ds. unii energetycznej. W ramach tej ostatniej funkcji zarządza 14-osobowym zespołem projektowym. Jos Delbeke jest dyrektorem generalnym Dyrekcji ds. Działań w Dziedzinie Klimatu Komisji Europejskiej od czasu utworzenia tej dyrekcji w 2010 r. Pracę w Komisji Europejskiej rozpoczął w 1986 r. Był jednym z głównych uczestników procesu opracowywania prawodawstwa UE dotyczącego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS).

Polski punkt widzenia w debatach na temat przyszłości energetyki będą m.in. reprezentowali minister energii Krzysztof Tchórzewski, Henryk Baranowski, prezes PGE, i Eryk Kłossowski, prezes zarządu Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE).

Krzysztof Tchórzewski to polityk z dużym doświadczeniem. Stanowisko ministra energii objął pod koniec 2015 roku, a wcześniej, nie licząc funkcji parlamentarnych, m.in.  pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Transportu i Gospodarki Morskiej, oraz w Ministerstwie Gospodarki. Henryk Baranowski jest prezesem największej polskiej grupy energetycznej od marca 2016 r., wcześniej, od listopada 2015 r., był wiceministrem w resorcie skarbu.  Eryk Kłossowski jest prezesem PSE od grudnia 2015 r. Jednym z zadań firmy, którą kieruje jest dbałość o bezpieczeństwo dostarczania energii elektrycznej poprzez zapewnienie bezpieczeństwa funkcjonowania systemu elektroenergetycznego i odpowiedniej zdolności przesyłowej w sieci przesyłowej elektroenergetycznej.

Maroš Šefčovič, Krzysztof Tchórzewski, Henryk Branowski i Eryk Kłossowski wezmą udział w debacie „Energetyka w Europie - najważniejsze pytania” , która odbędzie się w trakcie EEC 2017 w 10 maja 2017 r. - początek o godz. 17.00. Z kolei dzień później w debacie „Polityka ochrony klimatu - kontynuacje i korekty” weźmie udział dyrektor Jos Delbeke - start sesji o godz. 9.30. Prezes Eryk Kłossowski weźmie również udział w debacie „Reforma rynku energii elektrycznej w Europie”, która będzie m.in. dotyczyła rynków mocy w UE. Ta debata odbędzie się 11 maja br., a zacznie się o godz. 9.30.

* * *
Kto jeszcze weźmie udział w Europejskim Kongresie Gospodarczym, dowiedz się na eecpoland.eu. Wydarzenie odbędzie się w dniach 10-12 maja 2017 r. na terenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: EEC 2017. Energetyka w UE - ile współpracy, a ile samodzielności?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!