Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

EEC 2017. Energetyka w UE - ile współpracy, a ile samodzielności?

Autor: WNP.PL (ICH)
04-05-2017 06:01 |  aktualizacja: 04-05-2017 06:09
EEC 2017. Energetyka w UE - ile współpracy, a ile samodzielności?

Krzysztof Tchórzewski, Maroš Šefčovič, Henryk Baranowski, Jos Delbeke.

Fot. PTWP / Mat. pras.

Na ile regulacje planowane na poziomie UE są zbieżne, a na ile nie z koncepcjami polskich władz i odwrotnie? Co może z tego wyniknąć? Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, i Krzysztof Tchórzewski, minister energii, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego wezmą udział w debacie „Energetyka w Europie - najważniejsze pytania”.

Ogłoszony przez Komisję Europejską 30 listopada ub.r. tzw. pakiet zimowy, czyli szereg propozycji legislacyjnych dotyczących m.in. energetyki odnawialnej i zasad funkcjonowania mechanizmów zdolności wytwórczych (tzw. rynki mocy), pospołu ze zmianami w unijnym systemie handlu uprawnieniami do emisji ( EU ETS ) będą tworzyć ramy regulacyjne, w jakich przyjdzie działać energetyce w UE do końca przyszłej dekady.
Sam tzw. pakiet zimowy to setki stron propozycji legislacyjnych, których wejście w życie będzie wymagało zatwierdzenia przez Radę Unii Europejskiej oraz Parlament Europejski. Ich ostateczna treść nie jest jeszcze przesądzona. Teraz jest czas debat i konsultacji. Stanowiska państw członkowskich będą się ucierały jeszcze przez wiele miesięcy. Z punktu widzenia Polski do kluczowych pytań należy to, jak ostatecznie tzw. pakiet zimowy wpłynie na krajowy miks energetyczny.

Na Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach (EEC 2017), który w br. będzie się odbywał w dniach 10-12 maja br, przyjadą przedstawiciele Komisji Europejskiej, których głos liczy się w debacie na temat przyszłości energetyki - Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, komisarz ds. unii energetycznej i Jos Delbeke, dyrektor generalny Dyrekcji ds. Działań w Dziedzinie Klimatu.

Maroš Šefčovič to słowacki dyplomata, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, od 1 listopada 2014 r. komisarz ds. unii energetycznej. W ramach tej ostatniej funkcji zarządza 14-osobowym zespołem projektowym. Jos Delbeke jest dyrektorem generalnym Dyrekcji ds. Działań w Dziedzinie Klimatu Komisji Europejskiej od czasu utworzenia tej dyrekcji w 2010 r. Pracę w Komisji Europejskiej rozpoczął w 1986 r. Był jednym z głównych uczestników procesu opracowywania prawodawstwa UE dotyczącego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS).

Polski punkt widzenia w debatach na temat przyszłości energetyki będą m.in. reprezentowali minister energii Krzysztof Tchórzewski, Henryk Baranowski, prezes PGE, i Eryk Kłossowski, prezes zarządu Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE).

Krzysztof Tchórzewski to polityk z dużym doświadczeniem. Stanowisko ministra energii objął pod koniec 2015 roku, a wcześniej, nie licząc funkcji parlamentarnych, m.in.  pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Transportu i Gospodarki Morskiej, oraz w Ministerstwie Gospodarki. Henryk Baranowski jest prezesem największej polskiej grupy energetycznej od marca 2016 r., wcześniej, od listopada 2015 r., był wiceministrem w resorcie skarbu.  Eryk Kłossowski jest prezesem PSE od grudnia 2015 r. Jednym z zadań firmy, którą kieruje jest dbałość o bezpieczeństwo dostarczania energii elektrycznej poprzez zapewnienie bezpieczeństwa funkcjonowania systemu elektroenergetycznego i odpowiedniej zdolności przesyłowej w sieci przesyłowej elektroenergetycznej.

Maroš Šefčovič, Krzysztof Tchórzewski, Henryk Branowski i Eryk Kłossowski wezmą udział w debacie „Energetyka w Europie - najważniejsze pytania” , która odbędzie się w trakcie EEC 2017 w 10 maja 2017 r. - początek o godz. 17.00. Z kolei dzień później w debacie „Polityka ochrony klimatu - kontynuacje i korekty” weźmie udział dyrektor Jos Delbeke - start sesji o godz. 9.30. Prezes Eryk Kłossowski weźmie również udział w debacie „Reforma rynku energii elektrycznej w Europie”, która będzie m.in. dotyczyła rynków mocy w UE. Ta debata odbędzie się 11 maja br., a zacznie się o godz. 9.30.

* * *
Kto jeszcze weźmie udział w Europejskim Kongresie Gospodarczym, dowiedz się na eecpoland.eu. Wydarzenie odbędzie się w dniach 10-12 maja 2017 r. na terenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach.
Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


39 254 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP