XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Efektywne gospodarowanie energią zwiększa konkurencyjność firmy

Efektywne gospodarowanie energią zwiększa konkurencyjność firmy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Audyty energetyczne, a następnie inwestycje w efektywny system zarządzania energią są dużym krokiem do zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstw i samorządów - zapewniali uczestnicy sesji dotyczącej narzędzi pomagających zwiększać efektywność energetyczną podczas Forum Polska Efektywna Energetycznie, zorganizowanego przez Grupę PTWP, wydawcę miesięcznika Nowy Przemysł i portalu gospodarczego wnp.pl.

- Sam audyt nic nie jest wart, musi być elementem planu strategicznego firmy. Audyt energetyczny ma przynieść przekonanie, że wybieramy najlepszy model dla firmy. Model, który nie tylko pozwoli poprawić konkurencyjność firmy, zagwarantować byt firmie, ale także w przyszłości pozwoli opracować działający system zarządzania energią - podkreślał Zbigniew Szpak, prezes Krajowej Agencji Poszanowania Energii.

Jak podkreślał prezes KAPE, każde przedsiębiorstwo powinno mieć audyt energetyczny będący elementem planu inwestycyjnego zaakceptowany do realizacji, z określonymi źródłami finansowania inwestycji.

Jak podkreślała Joanna Bańkowska, dyrektor zarządzający BSI Group Polska, konkurencyjność przedsiębiorstw zwiększa także ich certyfikacja energetyczna.

- Musimy mieć strategiczne spojrzenie na zarządzanie energią w organizacjach takich jak przedsiębiorstwa i samorządy - tłumaczyła Joanna Bańkowska. - Wprowadzając międzynarodowy standard ISO 50001 dotyczący efektywności energetycznej przedsiębiorstwa, możemy pokazać światu, że jesteśmy efektywni energetycznie.

Taki certyfikat zgodności z Systemem Zarządzania Energią pod koniec czerwca otrzymała fabryka Opla w Gliwicach.

- W związku z osiągniętym w Polsce sukcesem podjęto decyzję o tym, że wszystkie fabryki Opla w Europie będą się certyfikować. Droga ta nie jest łatwa, ale bardzo opłacalna, daje organizacjom wymierne korzyści. Certyfikat przyznawany jest raz na 3 lata, co roku przeprowadzane są audyty nadzoru, które weryfikują czy system funkcjonuje. Niezależna jednostka potwierdza i motywuje by te systemy utrzymywać i wykonywać pro efektywne działania – wyjaśniała dalej Joanna Bańkowska.

Oprócz korzyści wynikających z oszczędności energii, certyfikacje energetyczne są także elementem społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).

- Pokazujemy światu swój wizerunek. Certyfikaty środowiskowe podkreślają to, że dana organizacja funkcjonuje zgodnie z prawem i poszanowaniem środowiska. Jeżeli mamy certyfikat zarządzania energią oznacza to, że wytwarzamy nasze produkty lub świadczymy nasze usługi w sposób efektywny energetycznie. Buduje to pozytywny wizerunek firmy. Ponadto mamy prawo wymagać od naszych partnerów, by również wykazywali się podobnymi certyfikatami. Rozszerza się tak kultura prośrodowiskowa i efektywna energetycznie- mówiła Bańkowska.

Pieniądze na przedsięwzięcia związane z poprawą efektywności energetycznej można pozyskiwać m.in. z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jak podkreślała Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW w Katowicach, w przypadku województwa śląskiego, na tego typu projekty przeznaczane jest rocznie około 170-200 mln zł.

- Katowicki fundusz jest szczególny, z uwagi na specyfikę regionalną w największym stopniu finansujemy ochronę powietrza i atmosfery, czyli projekty związane z efektywnością energetyczną – wyjaśniała Gabriela Lenartowicz.

O wsparcie najczęściej ubiegają się projekty z zakresu kompleksowej termomodernizacji z wymianą źródeł ciepła na bardziej efektywne energetycznie i niskoemisyjne, a także z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii.

- To projekty standardowe, które finansujemy od lat. Pożyczki są bardzo nisko oprocentowane, z możliwością umożenia połowy kwoty, pod warunkiem, że zostanie ona przeznaczona na kolejne projekty środowiskowe – tłumaczyła dalej prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Ponadto WFOŚiGW w Katowicach oferuje jeszcze dwa, innowacyjne na skalę kraju, programu wsparcia. Jednym jest dofinansowanie budowy obiektów o małym zapotrzebowaniu na energię cieplną, a także instalacji i urządzeń technologicznych służących budowie domów, których wskaźnik zapotrzebowania na energię końcową będzie niższy od 60 kilowatogodzin na metr kwadratowy rocznie. Drugim rozwiązaniem jest finansowanie opracowywania programów efektywności energetycznej gmin.

- Programy efektywności energetycznej gmin nie tylko są wypełnieniem ustawowego obowiązku posiadania lokalnych planów zaopatrzenia w energię, ale także identyfikacją wszystkich dostępnych źródeł energii w gminie, wskazaniem możliwości zastosowania odnawialnych źródeł energii oraz energetyki rozproszonej, która zwiększy lokalne bezpieczeństwo energetyczne – wyjaśniała Gabriela Lenartowicz.

Również banki finansują przedsięwzięcia z zakresu efektywności energetycznej, o czym zapewniał Arkadiusz Lewicki ze Związku Banków Polskich.

- Z nowości na rynku to Europejski Bank Rozbudowy i Rozwoju współfinansuje program finansowania energii zrównoważonej. Dostępna jest oferta kredytowa i leasingowa, z której mogą korzystać małe i średnie przedsiębiorstwa. W tej grupie mamy ciągle problem z podnoszeniem efektywności energetycznej – mówił Arkadiusz Lewicki.

Jak zapewniał system bankowy jest stabilny i efektywny, osiąga coraz lepsze wyniki i jest w stanie finansować projekty z zakresu efektywności energetycznej. Trzeba jednak skupić się nad tym, co ogranicza przedsiębiorców w inwestycjach w efektywność energetyczną.

- Należałoby dążyć do ograniczania wszechobecnej biurokracji w systemach wsparcia procesów strategicznych dla rozwoju kraju. Ponadto jest nadmiar kontroli i nadmiar sprawozdawczości, także zaufanie do klientów jest niewielkie - wyjaśniał Lewicki. Jego zdaniem poprawić należy także partnerstwo publiczno prywatne.

Przedsięwzięcia z zakresu efektywności energetycznej są wspólnym działaniem sektora publicznego i przedsiębiorstw, w tym przedsiębiorstw energetycznych.

- Już teraz część zawieranych przez nas kontraktów handlowych z dużymi odbiorcami energii elektrycznej, którzy są świadomi tego jakie znaczenie mają działania proefektywnościowe, dotyczą ograniczeń i racjonalizacji zużycia energii elektrycznej. Świadomość dotycząca efektywności energetycznej będzie rosła i będzie skutkowała implementacją tego typu rozwiązań również dla kolejnych grup naszych klientów. W perspektywie kilku lat wszystkie grupy klientów, wytwórców, oraz sprzedawców i dystrybutorów energii, będą zainteresowane podejmowaniem działań pro efektywnościowych, tak by funkcjonowanie systemu energetycznego w kraju przebiegało bez większych zakłóceń - wyjaśniał Rafał Soja, wiceprezes spółki Tauron Sprzedaż.

W realizacji przedsięwzięć dotyczących efektywności energetycznej przedsiębiorstwa energetyczne powinny współpracować z samorządami m.in. w zakresie wymiany lamp oświetleniowych, przebudowie przestarzałych instalacji, termomodernizacji obiektów komunalnych oraz przy budowie odnawialnych źródeł energii.

Na poziomie funkcjonowania rynku energii elektrycznej Rafał Soja upatruje szansę na rozwój rynku sprzedażowego, m.in na stworzeniu nowego obszaru kompetencji dla przedsiębiorstw zajmujących się sprzedażą energii elektrycznej.

- Podstawowym elementem jest doradztwo w zakresie działań zmierzających do ograniczania zużycia energii elektrycznej.

O tym jak podnosić kompetencje techniczne w zakresie zmniejszania zużycia energii w firmie, racjonalnego użytkowania urządzeń i instalacji produkcyjnych oraz wprowadzania przedsięwzięć energooszczędnych można dowiedzieć się również na cyklu szkoleń „Efektywność energetyczna w praktyce” prowadzonych przez DGA i Centrum Kreowania Liderów. Dedykowane są one mikro (z wyłączeniem osób samozatrudnionych), małym i średnim przedsiębiorstwom z sektora budownictwa i przetwórstwa przemysłowego, czyli branż, dla których energia elektryczna i cieplna stanowią znaczny koszt.

Forum Polska Efektywna Energetycznie to jedno z wydarzeń kampanii na rzecz efektywności energetycznej, którą prowadzi Grupa PTWP.
Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Efektywne gospodarowanie energią zwiększa konkurencyjność firmy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!