Efektywne zarządzanie zasobami wodnymi - rozwiązania Grupy Veolia dla samorządów

Efektywne zarządzanie zasobami wodnymi - rozwiązania Grupy Veolia dla samorządów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przed władzami miast stoją dziś poważne wyzwania: intensywna urbanizacja, nieustanne migracje, rosnące oczekiwania mieszkańców, dotyczące jakości usług komunalnych, poziomu życia oraz konieczność ochrony środowiska i adaptacji do zmian klimatu. Mając świadomość tych potrzeb, bazując na swoim długoletnim doświadczeniu, Veolia przygotowała kompleksowe rozwiązania dla samorządów, które uwzględniają zasady zrównoważonej gospodarki komunalnej, odpowiednio reagującej na wymogi zmieniającego się otoczenia.

W dobie kurczących się zasobów naturalnych oraz niezwykle szybkich i niestety często nieodwracalnych zmian w środowisku naturalnym, konieczne jest tworzenie rozwiązań mających na celu jak najbardziej zrównoważone korzystanie z dostępnych zasobów, zapewniając jednocześnie ich ochronę i odnowę. To filary modelu gospodarki o obiegu zamkniętym (gospodarki cyrkularnej), wdrażanego przez Veolię na całym świecie - modelu, który nie tylko przyczynia się do poprawy stanu środowiska, ale pozwala też na wymierne oszczędności finansowe.

Częścią gospodarki w obiegu zamkniętym jest gospodarowanie wodami na obszarach miejskich. Samorządy są odpowiedzialne za zaopatrzenie ludności w wodę odpowiedniej jakości, za odbiór i oczyszczanie ścieków i wód opadowych. Mierzą się z koniecznością ciągłej rozbudowy infrastruktury oraz inwestowania w nowe technologie. Zobowiązane są do utrzymania wysokiej efektywności usług, kontroli kosztów i redukcji strat, wynikających z utrzymania gospodarki wodno-ściekowej. Veolia, wieloletni i sprawdzony partner miast, proponuje rozwiązania umożliwiające racjonalne zarządzanie zasobami wodnymi w miastach.

Do takich rozwiązań należą między innymi: pomoc samorządom w ramach partnerstwa publiczno- prywatnego (PPP) oraz wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych w ramach tzw. smart city. Mechanizm pomocy w ramach PPP polega na dostarczeniu przez partnera prywatnego wiedzy popartej doświadczeniem, a także wsparcia finansowego, w ramach np. kontraktu operatorskiego, umowy dzierżawy majątku, czy koncesji. Rozwiązania takie są bardzo skuteczne szczególnie przy bardzo kapitałochłonnych usługach jakimi są usługi wodociągowe i kanalizacyjne. W praktyce wygląda to np. tak, że Veolia płaci miastu czynsz dzierżawny z „góry”, nawet za kilka lat i jest odpowiedzialna za wykonywanie usługi zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Veolia może też finansować inwestycje w infrastrukturę komunalną lub angażować się w projekty hybrydowe, gdzie finansuje wkład własny gminy lub przedsiębiorstwa, korzystającego ze środków UE .

- Zależy nam na wybraniu takiego modelu współpracy, który najlepiej odpowiadałby lokalnym uwarunkowaniom i potrzebom samorządu. Rozwiązanie w modelu PPP jest korzystne dla obu stron: często jest tak, że podmiot publiczny pozostaje właścicielem majątku, a my zapewniamy nowoczesny obiekt technologiczny, służący mieszkańcom. Takie działania realizujemy w całej Europie - mówi Małgorzata Mika-Bryska, Dyrektor ds. Regulacji i Relacji Publicznych w Veolii.

Kolejnym rozwiązaniem, które proponuje i wdraża Veolia jest kompleksowa usługa zarządzania gospodarką wodno-ściekową (e-woda), terenów miejskich w oparciu o nowoczesną platformę informatyczną, integrującą informacje z różnych systemów i źródeł oraz wiedzę i doświadczenie osób zaangażowanych w poszczególne procesy. Polega to na tym, że na jednej platformie gromadzone są informacje tradycyjnie widoczne w odrębnych systemach, jak np. SCADA (parametry procesu technologicznego), GIS (system informacji geograficznej), czy programy do zarządzania majątkiem, odczyty z różnego rodzaju liczników i wskaźników (np. wodomierzy, przepływomierzy, czujników jakości wody i powietrza). Rozwiązanie to wpisuje się w ideę inteligentnego miasta (smart city), co jest odpowiedzią na stale rosnące potrzeby samorządów, lokalnych przedsiębiorstw i mieszkańców.

Wszelkie działania zarządcze oraz dotyczące wdrażania najlepszych rozwiązań technologicznych, służą poprawie gospodarowania wodami przez samorządy. Efektywność pracy przedsiębiorstw wodociągowych i kanalizacyjnych ma przecież bezpośredni wpływ na stan gospodarki wodnej w kraju.

- Korzyści dla samorządów z wdrożenia naszych rozwiązań są bardzo wymierne - po pierwsze doprowadzamy wspólnie do zmniejszenia kosztów i optymalizacji procesów zarządzania, po drugie usprawniamy usługi komunalne, po trzecie zmniejszamy poziom zużycia zasobów naturalnych, a po czwarte zwiększamy odporność infrastruktury na zmiany klimatu - tłumaczy Klara Ramm, manager ds. rozwoju w Veolii.

Znakomitym przykładem współpracy miasta i Veolii w Polsce są Tarnowskie Góry, gdzie od 15 lat Veolia zarządza systemem wodociągowo-kanalizacyjnym wraz z oczyszczalniami. Efekty tego partnerstwa są widoczne gołym okiem: Klienci uzyskali dostęp do szerokiego zakresu e-usług (e-bok, SMS-info, e-faktura, zdalny odczyt), zmniejszyła się liczba awarii, zredukowano straty wody. Ponadto Veolia zapewniła obsługę techniczną projektów Funduszu Spójności od projektowania, po odbiory przyłączeń. Veolia w Tarnowskich Górach dostarcza również ciepło systemowe, co w znaczący sposób wpłynęło na ograniczenie tzw. niskiej emisji jak również obniżyło koszty ogrzewania budynków użyteczności publicznej. Veolia konsekwentnie realizuje plany inwestycyjne poprzez rozbudowywanie i modernizację infrastruktury, co przedkłada się na 70 milionów złotych zainwestowanych w tym mieście.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Efektywne zarządzanie zasobami wodnymi - rozwiązania Grupy Veolia dla samorządów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!