PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Efektywność energetyczna. Trzeba więcej skuteczności

Autor: Anis Ben Amer, Agnieszka Karbarz, Bartosz Zagórowicz (uczestnicy III edycji Akademii Energii)
02-06-2014 16:20
Efektywność energetyczna. Trzeba więcej skuteczności
Fot. Fotolia

5 czerwca minął termin wdrożenia do polskiego systemu prawnego dyrektywy 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej. To dobra okazja, by dokonać krótkiego przeglądu wybranych środków na rzecz poprawy efektywności energetycznej wprowadzonych do tej pory w Polsce.

Najbardziej znanym narzędziem służącym poprawie efektywności energetycznej są tzw. białe certyfikaty wprowadzone ustawą z 15 kwietnia 2011 r. o efektywności energetycznej. Stanowią one potwierdzenie (zaświadczenie) uzyskania określonych oszczędności energii średniorocznie, które jest wydawane podmiotom wyłonionym w przetargu ogłaszanym przez Prezesa URE. Biały certyfikat może stanowić przedmiot obrotu po dokonaniu rejestracji na Towarowej Giełdzie Energii. Do nabycia białych certyfikatów i ich umorzenia przez Prezesa URE jest zobowiązany szeroki krąg przedsiębiorstw energetycznych: sprzedawców ciepła, energii elektrycznej i gazu (alternatywnie mogą one uiścić opłatę zastępczą).
Według szacunków Ministerstwa Gospodarki, do roku 2016 r. system ten miał spowodować uzyskanie oszczędności wielkości 25 586 GWh (2,2 Mtoe), należy w tym miejscu zauważyć, że cel indykatywny w zakresie oszczędności energii dla Polski wynosi 4,5 Mtoe.

Do tej pory został rozstrzygnięty jeden przetarg Prezesa URE, którego wyniki zostały opublikowane we wrześniu 2013 r. Łączna wartość wybranych ofert opiewała na ok. 20 700 toe, co stanowiło zaledwie 3,76 proc. wobec przewidzianych do wydania świadectw efektywności energetycznej o wartości 550 000 toe.

Następny, drugi przetarg został opublikowany w grudniu 2013 r. i jest obecnie realizowany. Łączna wartość przewidzianych do wydania białych certyfikatów wynosi aż 1 368 297 toe.

Przykładem wdrożenia środków na rzecz poprawy efektywności energetycznej w Polsce jest Fundusz Termomodernizacji i Remontów prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Jak czytamy w "Danych Liczbowych FTiR", fundusz przyczynia się znacząco do termomodernizacji budynków wielorodzinnych (93 proc. wszystkich przyznanych środków). Od 1999 do 2013 r. został zasilony kwotą 1 555 mln zł. Przynosi oczywiste oszczędności w kosztach energii, w samym tylko roku 2013 ponad 700 mln zł.

Innym stosowanym środkiem jest Demand Side Managment (pol. - zarządzanie stroną popytową) - realizowany przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, które kupują usługę "Praca Interwencyjna: Redukcja Zapotrzebowania na polecenie". PSE zorganizowały przetarg na redukcję ok. 200 MW podzielonych na pakiety. Dwa pakiety w zrealizowanym przetargu przyznane zostały kopalni węgla brunatnego Bełchatów - redukcja od 21 do 35 MW w miesiącach X-III oraz IV-IX na 4 h. Przetarg na pozostałe pakiety został umorzony.

Wachlarz możliwych do zastosowania środków służących poprawie efektywności energetycznej jest bardzo szeroki. Pozostaje mięć nadzieję, że będą stosowane z większą niż to miało miejsce do tej pory skutecznością.

Tekst powstał w ramach Akademii Energii, projektu edukacyjnego zainicjowanego w 2012 r. przez Fundację 2065 im. Lesława A. Pagi. Biorą w nim udział osoby pasjonujące się energetyką, które z tą branżą wiążą swoją przyszłość zawodową. Adresatami programu są studenci i absolwenci uczelni wyższych, kierunków ekonomii, prawa, finansów oraz uczelni technicznych, którzy mają nie więcej niż 26 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

28 032 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

724 051 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP