Ekolodzy o konferencji w Dausze: klimat nadal zagrożony

Ekolodzy o konferencji w Dausze: klimat nadal zagrożony
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Porozumienie osiągnięte podczas konferencji klimatycznej ONZ niewiele zmienia, a klimat jest nadal zagrożony - twierdzi Koalicja Klimatyczna.

Delegacje ok. 200 państw uzgodniły w sobotę na zakończenie konferencji klimatycznej ONZ w Dausze przedłużenie obowiązywania Protokołu z Kioto do 2020 r. Protokół ten, który obliguje sygnatariuszy do stopniowego ograniczania emisji do atmosfery gazów cieplarnianych, miał wygasnąć z końcem 2012 roku.

Rzeczniczka Koalicji Klimatycznej Anna Budzyńska, komentując efekty spotkania w stolicy Kataru podkreśliła, że "były to trudne rozmowy, ale klimat jest nadal zagrożony". "Kioto przetrwało, ale niestety zamiast zyskać na sile, wejdzie w drugi, aż ośmioletni okres rozliczeniowy () z niskimi celami, słabymi zasadami i nadmiarem uprawnień (do emisji CO2 - PAP) oraz jedynie obietnicą zwiększenia ambicji" - dodała w oświadczeniu przesłanym PAP.

Jej zdaniem w Dausze państwa nie podjęły znaczących decyzji co do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Nie porozumiały się także co do finansowania starań redukcyjnych państw biednych i rozwijających się. "Nie ma 100 miliardów dolarów rocznie do 2020 roku, które pomogłyby najbiedniejszym krajom radzić sobie ze skutkami zmian klimatu" - zaznaczyła.

Koalicja Klimatyczna ma nadzieję, że w kolejnych latach negocjacje "pójdą w dobrym kierunku" i do 2015 roku uda się wypracować globalne klimatyczne porozumienie. Burzyńska ocenia jednak, że "szanse na to podczas rozmów w Katarze na pewno nie wzrosły."

Organizacja odniosła się do uzgodnionego podczas konferencji przeniesienia na tzw. drugi okres rozliczeniowy Protokołu z Kioto nadwyżek tzw. przyznanych jednostek emisji CO2 (AAU). W pierwszym okresie rozliczeniowym, który kończy się 2012 r., państwa sygnatariusze zobowiązały się do określonej redukcji emisji CO2. Niektóre z nich (w tym Polska, która zredukowała emisję gazów cieplarnianych o 30 proc., przy wymaganych 6 proc.), posiadają nadwyżki AAU.

Według Koalicji Klimatycznej, przeniesienie tych uprawnień na kolejne lata oznacza "faktyczny brak redukcji emisji w krajach wysokorozwiniętych". "To jest ten czas, kiedy musimy zacząć wspólnie walczyć o przetrwanie, zamiast bronić własnych krótkoterminowych interesów. Negocjacje międzynarodowe mogą przynieść dobre rozwiązania, ale tylko wtedy, gdy pojawi się silna wola polityczna do działania" - napisano w oświadczeniu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!