PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Elbląski PEC pracuje nad nową strategią

Autor: WNP.PL (DC)
06-05-2016 12:00
Elbląski PEC pracuje nad nową strategią
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (EPEC) rozpoczęło opracowanie nowej strategii rozwoju firmy na lata 2017-20. Wśród istotnych tematów poddanych analizom znajdą się m.in. kwestie pozyskiwania nowych klientów oraz koncepcja potencjalnej budowy nowego źródła ciepła dla miasta Elbląga.

Celem strategicznym EPEC na najbliższe lata będzie przede wszystkim stabilizacja ceny przesyłu ciepła oraz utrzymanie pozycji najtańszego producenta. Warto przypomnieć, że średnia zmiana cen i stawek opłat EPEC za rok 2015 wyniosła minus 0,76  proc., a zmiana stawki za opłaty przesyłowe w taryfie na rok 2015 zaledwie plus 0,7 proc. 
Spółka podkreśla, że od kilku lat jest buforem dla podwyżek cen energii cieplnej pozyskiwanej z zewnątrz. Realizowanie takiej strategii jest możliwe dzięki ograniczaniu kosztów do niezbędnego minimum, bowiem udział ceny EPEC w średniej ważonej cenie ciepła wynosi 12 proc., natomiast pozostała część wynika z ceny zakupu ciepła.

- Pomimo niekorzystnych warunków atmosferycznych (utrzymanie średnich temperatur w okresie grzewczym powyżej wartości zakładanych) kondycja finansowa spółki jest dobra. Dzięki znacznemu ograniczeniu kosztów, utrzymano prawidłowe wskaźniki płynności i rentowności sprzedaży, co pozwoliło spółce na wygenerowanie satysfakcjonującego zysku netto. Przy prawidłowej realizacji przyjętych kierunków działań gwarantuje to stabilność w realizacji zakładanych zadań na rok 2016. Niemniej jednak ograniczanie ryzyka i poszerzenie marginesu bezpieczeństwa prowadzonej działalności jest zadaniem kluczowym na lata następne. Dlatego rozpoczęliśmy prace nad długofalową strategią rozwoju spółki, by lepiej odpowiadać na wyzwania, które się pojawią w przyszłości ­- powiedział Łukasz Piśkiewicz, prezes zarządu EPEC.

Jednym z wariantów strategicznych dalszego rozwoju EPEC może być koncepcja budowy nowego źródła ciepła dla miasta Elbląga. W przypadku pozytywnych wyników prac analitycznych i akceptacji władz miasta, mieszkańcy Elbląga uzyskaliby nie tylko zapewnienie ciągłości i niezawodności dostaw ciepła, ale także racjonalne ceny energii cieplnej. Opracowanie dokumentu zostało zlecone spółce Energoprojekt Katowice, od wielu lat zajmującej się projektami energetycznymi. Realizacja prac związanych z koncepcją budowy nowego źródła będzie przebiegać dwuetapowo. Etap pierwszy to „Wielowariantowa koncepcja techniczno-ekonomiczna budowy podstawowego źródła ciepła dla miasta Elbląg”, a etap drugi to „Studium wykonalności źródła ciepła dla miasta Elbląg dla wybranej technologii”. Termin zakończenia tych prac jest przewidziany na koniec czerwca.


- Na poziomie Unii Europejskiej od prawie roku trwa dyskusja na temat unii energetycznej. Z punktu widzenia Polski obserwujemy, że niestety coraz częściej zmierza ona w kierunku rozważań klimatycznych, których oczywiście nie powinno się bagatelizować, ale też nie można pomijać lokalnych uwarunkowań i specyfiki poszczególnych rynków w tym bazy surowcowej poszczególnych krajów. Dlatego robimy swoje, czyli na poziomie lokalnym stale zwiększamy liczbę naszych odbiorców i chcemy korzystać z nowoczesnych, wysokosprawnych technologii  przyczyniając się tym samym do redukcji szkodliwej emisji - dodaje Łukasz Piśkiewicz.

Zakończenie prac nad strategią EPEC planowane jest na wczesną jesień 2016r.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


36 196 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 663 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP