XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Elektrociepłownia biogazowa dostarcza prąd i ciepło

Elektrociepłownia biogazowa dostarcza prąd i ciepło
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przez ostatni kwartał 2011 roku elektrociepłownia biogazowa w Skrzatuszu, jedyna w Wielkopolsce, osiągała średnią wydajność przekraczającą planowaną - poinformował w czwartek PAP Janusz Grochowski, dyrektor ds. rozwoju w spółce Biogaz Zeneris z Poznania.

Wytwarzana w Skrzatuszu energia elektryczna wystarczyłaby do zasilenia 2 tys. gospodarstw domowych.

"Świadczy to dobrze o sprawności całego systemu i pozwoli zwiększyć przychody z prowadzonej działalności" - powiedział PAP Grochowski

Uruchomiona w marcu 2011 roku biogazownia rolniczo-utylizacyjna o mocy nominalnej 526 kW energii elektrycznej sprzedaje wytworzoną energię do sieci elektrycznej, a 200 kW energii cieplnej w postaci pary technologicznej dostarcza miejscowej gorzelni.

"W zamian za ciepło otrzymujemy wywar gorzelniany, który jest podstawą wytwarzania biogazu. Gaz wytwarzany jest także z pulpy ziemniaczanej, kiszonki z kukurydzy odpadów poubojowych oraz produktów ubocznych z produkcji soku z marchwi" - dodał Grochowski.

Organiczne pozostałości po produkcji rolno-spożywczej tzw. substraty trafiają do urządzenia mieszająco-rozdrabniającego, gdzie powstaje płynna mieszanka stanowiąca wsad energetyczny. Ujednolicony i rozdrobniony wsad przetłaczany jest do fermentorów. W komorach fermentacji następuje proces rozkładu zawartych w surowcach makromolekuł do prostych związków organicznych, które w fermentacji metanowej przetworzone są na biogaz.

Biogaz jest spalany w silniku kogeneracyjnym przy użyciu technologii, która pozwala na produkcję energii z mokrej biomasy bez wydatkowania energii na jej suszenie.

Biogazownia została oddana do użytkowania w marcu 2011 roku. Inwestycja kosztowała ponad 13 milionów złotych, z czego ponad 5 milionów była to dotacja NFOŚiGW.

W Polsce działa 15 biogazowni rolniczych. Instalacje tego typu z zyskiem pozwalają utylizować odpady takie jak: gnojowica, gnojówka, odpady poubojowe, wywar gorzelniany, odpady z produkcji spożywczej.

W Wielkopolsce planowane jest powstanie nowej biogazowni w Pakosławiu. Rolnicy z tej gminy i z ościennych miejscowości podpisują już umowy z inwestorem biogazowi na dostawę surowca do przerobu i odbiór nawozu wytworzonego w biogazowi.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Elektrociepłownia biogazowa dostarcza prąd i ciepło

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!