PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Elektrociepłownie

Znowu będzie przerwa we wsparciu dla kogeneracji?

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
02-02-2018 20:00 |  aktualizacja: 02-02-2018 17:24
Znowu będzie przerwa we wsparciu dla kogeneracji?

Po roku 2018 może pojawić się luka we wsparciu dla kogeneracji

Fot. PTWP

Wewnątrz Ministerstwa Energii wciąż trwają dyskusje nad tym, jak powinien wyglądać system wsparcia dla kogeneracji w kolejnych latach. - To, czy uda się do końca 2018 r. go stworzyć, uchwalić, przyjąć i wprowadzić w życie, może budzić obawy - mówi WNP.pl Piotr Ciołkowski, partner i lider zespołu regulacyjnego ds. sektora energetyki w kancelarii CMS.

 • Od dawna wiadomo, że z końcem roku 2018 wygasa obecny system wsparcia kogeneracji w postaci certyfikatów. Logicznym jest więc, że ten system trzeba będzie zastąpić nowym rozwiązaniem.
 • Dyskusje nad nowym systemem wsparcia dla kogeneracji toczą się od kilku lat.
 • Wszystko wskazuje na to, że nowy system nie będzie systemem certyfikatowym, jak obecnie, tylko będzie rozwiązaniem podobnym do obecnego systemu wsparcia OZE, czyli będzie bliski systemowi aukcyjnemu.
- We wrześniu 2017 r. pojawiły się założenia nowego systemu wsparcia kogeneracji, który przewidywał 3 grupy wsparcia. Pierwsza dotyczyłaby już istniejących jednostek, które miałyby dostawać premię mającą pokryć koszt wytworzenia energii w kogeneracji i wyrównać różnicę, pomiędzy rynkową ceną energii a kosztem jej wytwarzania. To rozwiązanie miało gwarantować, że wytwarzanie energii w kogeneracji będzie mogło przynosić wytwórcy uczciwy zysk - mówi WNP.pl Piotr Ciołkowski, partner i lider zespołu regulacyjnego ds. sektora energetyki w kancelarii CMS.

Z kolei w stosunku do nowych jednostek miałby to być system aukcyjny, podobny do systemu OZE.

Trzecia grupa wsparcia obejmowałaby niewielkie jednostki o mocy do 1 MW. Miałyby one korzystać ze wsparcia w postaci feed in premium, czyli bezpośrednich dopłat. Ta taryfa miała być gwarantowana niezależnie od zastosowanej technologii.

Te założenia z czasem zostały jednak wycofane, a w Ministerstwie Energii wciąż trwają dyskusje nad tym, jak ten system ma docelowo wyglądać.

Mnożą się wyzwania


Pojawia się więc pytanie, czy możliwe jest przyjęcie nowego systemu wsparcia dla kogeneracji przed końcem 2018 r. ? Prostej odpowiedzi nie ma. 

- Widzę dwa główne wyzwania związane z tym systemem. Po pierwsze trzeba pamiętać, że będzie on wymagał notyfikacji przez Komisję Europejską i tu powstaje pytanie, czy KE go zaakceptuje. Nie sądzę, aby wątpliwości Komisji budziły aukcje dla nowych jednostek i wsparcie udzielane dla najmniejszych instalacji. Najtrudniejsze może być zachowanie premii dla istniejących instalacji, gdyż zdaniem KE za mało może być tam elementu konkurencyjności - ocenia Piotr Ciołkowski. 

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


32 612 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

715 431 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 936 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP