Elektrownia atomowa pod Ostrowcem zakończyła montaż drugiego korpusu

Elektrownia atomowa pod Ostrowcem zakończyła montaż drugiego korpusu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Montaż korpusu reaktora drugiego bloku energetycznego białoruskiej elektrowni atomowej pod Ostrowcem dobiegł końca - donosi państwowa agencja BiełTA, powołując się na rosyjskiego podwykonawcę – grupę ASE (Rosatom).

Instalacja zakończyła się 2 grudnia i przebiegała dwuetapowo. Najpierw ważący 330 ton korpus reaktora został na specjalnej platformie przesunięty po szynach, a następnie podniesiony i zamontowany przy pomocy dźwigu. Korpus ma wysokość 11 m i średnicę 4,5 m.

W pierwszym bloku energetycznym reaktor oraz cztery generatory pary zostały już zamontowane.

Montaż korpusu reaktora w pierwszym bloku energetycznym był opóźniony w związku z wypadkiem, do którego doszło latem ubiegłego roku po jego dostarczeniu na plac budowy. "Zadziałał +czynnik ludzki+, korpus upadł na ziemię. Ponieważ uznaliśmy, że bezpieczeństwo jądrowe jest priorytetem, zdecydowaliśmy się na wymianę pokrywy" - wyjaśniał dyrektor elektrowni Michaił Filimonau.

Kilka miesięcy później, w czasie transportu nowego korpusu pierwszego reaktora, ładunek wieziony na platformie kolejowej zahaczył o słup energetyczny. Według Filimonaua nie doszło wówczas do uszkodzenia pokrywy, a tylko do lekkiego otarcia metalowej obudowy ochronnej używanej do transportu.

Białoruska elektrownia atomowa powstaje w obwodzie grodzieńskim, około 20 km od miejscowości Ostrowiec według rosyjskiego projektu AES-2006. Głównym wykonawcą projektu jest Rosatom.

Elektrownia będzie się składać z dwóch bloków energetycznych, z których każdy ma reaktor o mocy do 1200 megawatów. Pierwszy blok ma zostać uruchomiony do końca 2019 r.

Czytaj także: Białoruś podała terminy uruchomienia nowych reaktorów atomowych

Budowa białoruskiej elektrowni ma w sumie kosztować 11 mld dol. Z tego 10 mld to środki pochodzące z rosyjskiego kredytu, resztę dokłada Białoruś.

Z biznes planu wynika, że obiekt ten powinien zacząć na siebie zarabiać po 15 latach eksploatacji. Władze Białorusi oczekują, że uruchomienie elektrowni pozwoli obniżyć koszty energii elektrycznej zużywanej w kraju o ok. 15-20 proc.

Produkcja własnej energii ma umożliwić zmniejszenie o 5 mld m sześc. ilości gazu kupowanego z Rosji, a tym samym - jak mówił w Ostrowcu przedstawiciel ministerstwa energetyki - dywersyfikację źródeł energii. W umowie międzyrządowej z Rosją Mińsk zobowiązał się jednak, że przez cały okres eksploatacji elektrowni będzie kupować paliwo jądrowe wyłącznie od rosyjskiego dostawcy.

Czytaj również: Białoruś ma nowy argument na rzecz budowy atomówki

Obawy i zastrzeżenia w związku z budową białoruskiej elektrowni niejednokrotnie wyrażała Litwa, której władze określają ją jako "rosyjski projekt geopolityczny".

Wilno zarzuca Białorusinom m.in. wybiórcze podejście do kwestii bezpieczeństwa, a także nieudzielanie pełnych informacji na temat budowy elektrowni, która powstaje w odległości zaledwie 40 km od litewskiej stolicy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!