XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Elektrownia atomowa w Ignalinie o krok od zaprzepaszczenia

Elektrownia atomowa w Ignalinie o krok od zaprzepaszczenia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do końca stycznia Litwa powinna powołać narodową spółkę inwestycyjną, która ma sfinansować litewską część budowy nowej elektrowni atomowej, w przeciwnym razie litewsko- polsko-łotewsko-estoński projekt zostanie zaprzepaszczony - uważa premier Litwy Gediminas Kirkilas.

- Odroczenie tego projektu jest równoznaczne z zaprzepaszczeniem go - powiedział premier we wtorkowym wywiadzie dla Litewskiego Radia.

Według premiera, Litwa dla swych partnerów powinna udzielić wyraźnej odpowiedzi na pytanie, czy ma inwestora narodowego i wspólnie budujemy elektrownię, w przeciwnym razie nasi partnerzy powinni zacząć zastanawiać się nad realizacją alternatywnych projektów strategicznych.

Ostateczną decyzję w sprawie powołania inwestora narodowego ma podjąć litewski parlament. Od miesiąca Sejm omawia zaakceptowany przez rząd model inwestora narodowego, a także wymagane poprawki do ustawy o elektrowni atomowej. Końcowe głosowanie w tych kwestiach zaplanowane jest na najbliższy piątek.

Mimo sprzeciwów opozycji, która uważa, że zbyt mało jest zabezpieczeń gwarantujących, iż narodowa spółka inwestycyjna na pewno zajmie się budową elektrowni atomowej, a nie jakimś innym projektem, rząd liczy, że Sejm przyjmie odpowiednie decyzje i już wkrótce rozpoczną się negocjacje z Polską, Łotwą i Estonią w sprawie rozpoczęcia budowy elektrowni atomowej w miejscu zamykanej w 2009 roku Ignalińskiej Elektrowni Atomowej.

Litwa zobowiązała się w traktacie akcesyjnym UE, że zamknie w 2009 roku w Ignalinie drugi blok elektrowni z reaktorem typu czarnobylskiego.

Nowa ignalińska siłownia w miejscu likwidowanej ma być zbudowana w 2015 r. Ma to być wspólny projekt Litwy, Łotwy, Estonii i Polski. W połowie grudnia 2006 roku te cztery kraje zawarły porozumienie o powołaniu konsorcjum czterech firm, które przystąpiły do projektu odbudowania mocy elektrowni.

Zgodnie z przyjętą w czerwcu ubiegłego roku ustawą o elektrowni atomowej, spółkę inwestycyjną miały utworzyć dwie państwowe firmy: Lietuvos Energia i Wschodnie Sieci Rozdzielcze oraz prywatne Zachodnie Sieci Rozdzielcze, których właścicielem jest NDX Energia. Ustawa zakłada też przewagę kapitału państwowego; spółka miała być tworzona na bazie Lietuvos Energia.

Po negocjacjach z NDX Energia, rząd zgodził się z żądaniem prywatnego przedsiębiorstwa, by narodowy inwestor był powoływany na bazie niezależnego przedsiębiorstwa, w którym państwo będzie dysponowało 61,7 proc. akcji, a NDX Energia 38,3 proc.

Taki model inwestora narodowego wymaga nowelizacji ustawy.

Spółka inwestycyjna o nazwie Leo LT (Lithuanian Electricity Organisation) ma być największym przedsiębiorstwem na Litwie z udziałem kapitału państwowego i prywatnego. Jej kapitał zakładowy ma wynosić 5 mld litów (prawie 1,5 mld euro).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Elektrownia atomowa w Ignalinie o krok od zaprzepaszczenia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!