Elektrownia atomowa z korzyścią dla gospodarki

Elektrownia atomowa z korzyścią dla gospodarki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wyższy poziom wzrostu produktu Krajowego Brutto to główny efekt gospodarczy powstania elektrowni atomowej - wynika z raportu, przygotowanego przez profesora Mirosława Gronickiego.

Wyższy poziom wzrostu produktu Krajowego Brutto to główny efekt gospodarczy powstania elektrowni atomowej - wynika z raportu, przygotowanego przez profesora Mirosława Gronickiego.

Raport ma być przedstawiony dziś podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Mirosław Gronicki, analizując wpływ budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej na procesy makroekonomiczne ocenił go jako pozytywny zarówno dla polskiej gospodarki jak i systemu finansowego. Z raportu wynika, że inwestycja ta "przyspieszy wzrost gospodarczy i zmniejszy różnice w rozwoju gospodarczym miedzy Polską a najbardziej rozwiniętymi krajami Unii Europejskiej.

Wg raportu prof. Gronickiego, w 2035 roku PKB może być o 2,28 proc - 3,57 proc. wyższy niż w sytuacji, gdyby elektrownia nie powstała.

"Pozytywny wpływ inwestycji będzie systematycznie rósł do 2035 roku, a efekty będą widoczne już po uruchomieniu elektrowni" - zaznaczył b. szef resortu finansów.

Jak powiedział PAP Mirosław Gronicki, budowa elektrowni atomowej dodatnio wpłynie na gospodarkę kraju, pozwoli dodatkowo zwiększyć wzrost gospodarczy i przybliży Polskę do państw Europy Zachodniej, gdy chodzi o przyrost PKB.

Jego zdaniem, da też dodatkowy impuls cywilizacyjny, ale przy założeniu, ze nie będzie to projekt oderwany od projekcji rynku.

Natomiast prezes spółki PGE EJ 1 Aleksander Grad uważa, ze raport pokazuje wymierne efekty dla gospodarki wynikające z budowy elektrowni i jest jednym z argumentów za jej realizacją.

"Zanim podejmiemy kolejne kluczowe dla tego projektu decyzje jak wybór inżyniera kontraktu, czekamy na przyjęcie przez rząd Programu Polskiej Energetyki Jądrowej" - powiedział PAP Grad. "Z nadzieją przyjęliśmy deklaracje pełnomocnika rządu ds. energetyki jądrowej Hanny Trojanowskiej o tym, ze Program zostanie przyjęty jeszcze w tym roku. Program zawiera harmonogram działań i ich wykonanie w zaplanowanych terminach jest ciągle realne, ale wymaga tak dyscypliny po stronie inwestora jak i odpowiednich działań rządu" - dodał.

Z harmonogramu wynika, że podłączenie do sieci pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej będzie możliwe pod koniec 2024 r. Jej planowana moc, to około 3000 MW.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Elektrownia atomowa z korzyścią dla gospodarki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!