XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Elektrownia za wirtualne pieniądze

Elektrownia za wirtualne pieniądze
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Firma, która obiecuje wybudowanie wielkiej elektrowni na Pomorzu nie jest w stanie zrealizować żadnej poważnej inwestycji - ustalił "Wprost".

Od wiosny 2007 r. głośno się mówi, że w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej ma powstać nowoczesna elektrownia węglowa. Inwestycja szacowana na 1,5 mld euro (pracę przy jej budowie ma znaleźć 3-4 tys. osób) miałaby zostać zlokalizowana pod Żarnowcem. Media podały, że inwestycję zrealizuje firma Polish Power, zarejestrowana w Warszawie. Należy ona w 100 proc. do spółki Cochco z Luksemburga.

Reporterzy "Wprost" sprawdzili rejestr handlowy spółek z Luksemburga. Okazuje się, że fundusz kapitałowy Cochco nie prowadził dotychczas żadnej działalności, podobnie jak jego spółka-córka Polish Power. Obie firmy nie mają też żadnego doświadczenia w realizacji projektów energetycznych. Akcjonariuszami Cochco są luksemburska spółka KPM Investments i mieszkaniec Warszawy Tadeusz Kilian. Ten ostatni (pełniący też funkcję prezesa Polish Power) zarządza firmą KPM Investments wspólnie z bratem Włodzimierzem i obywatelem RFN Peterem Adolfem Pretorem.

Żeby zrealizować swój projekt, inwestorzy potrzebują olbrzymich pieniędzy. Tymczasem ich firmy - jak ustalił "Wprost" - samodzielnie nie są w stanie sfinansować poważnego przedsięwzięcia. Na koniec 2005 r. kapitał własny Cochco był ujemny (minus 16,4 tys. USD). W tym samym roku KPM Investments wykazało 133 tys. USD strat skumulowanych. Na początku 2006 r. cały bilans Cochco wynosił 3 tys. USD, a KPM Investments - 6 tys. USD.

Jak pisze gazeta, kluczem do rozwiązania zagadki Polish Power jest jej prezes Tadeusz Kilian. Jak sam przyznał w rozmowie z "Wprost" trzy lata temu, zarabiał na pośrednictwie finansowym. Za rządów pierwszej koalicji SLD-PSL (1993-1997) przekonywał urzędników do idei budowy elektrowni wodnych w dolnym biegu Wisły, oferując też pomoc w finansowaniu modernizacji Elektrowni Turów. Na temat swoich najnowszych planów Kilian nie chciał jednak rozmawiać z "Wprost".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Elektrownia za wirtualne pieniądze

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!