Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Elektrownie nie zrealizowały obowiązku giełdowego?

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
19-07-2011 09:00

Według wstępnych szacunków opartych na sprawozdaniach przesłanych do URE przez spółki energetyczne korzystające z pomocy publicznej w ramach ustawy o rozwiązaniu KDT większość tych wytwórców - 85 proc. podmiotów - nie zrealizowała w 2010 roku obowiązku giełdowej sprzedaży energii elektrycznej.

Już z końcem marca upłynął wytwórcom energii elektrycznej termin przesyłania do Urzędu Regulacji Energetyki informacji o realizacji obowiązku publicznej sprzedaży prądu za okres 09.08.2010 – 31.12.2010, ale ostateczne dane co do wielkości zrealizowanego przez energetykę obowiązku giełdowej sprzedaży prądu jeszcze nie są znane.
- W dalszym ciągu trwa analiza i weryfikacja sprawozdań rocznych z realizacji obowiązku giełdowego. Sprawozdania te były składane przez przedsiębiorstwa po raz pierwszy za rok 2010 i w wyniku wstępnych analiz należy stwierdzić, że zawierały wiele błędów w stosunku do wytycznych Prezesa URE dotyczących zakresu sprawozdań przedsiębiorstw energetycznych z realizacji obowiązków, o których mowa w art. 49a ust 1 i 2 ustawy – Prawo energetyczne. Ostateczne dane co do wielkości zrealizowanego obowiązku giełdowego będą znane po otrzymaniu od wytwórców odpowiedzi na wątpliwości powstałe w wyniku analizy otrzymanego materiału - poinformowała Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka Urzędu Regulacji Energetyki.

Regulator poinformował nas, że na podstawie danych uzyskanych od wytwórców korzystających z pomocy publicznej, czyli podlegających ustawie o rozwiązaniu KDT-ów obowiązek giełdowy za okres 09.08.2010 – 31.12.2010 r. w grupie tych spółek wyniósł: 23,04 TWh, a ich sprzedaż na Towarowej Giełdzie Energii wyniosła ledwie 2,23 TWh. Regulator ocenił na podstawie wstępnych szacunków opartych na sprawozdaniach przesłanych przez spółki, że w tej grupie większość wytwórców – 85 proc. podmiotów - nie zrealizowała obowiązku giełdowego.

Z kolei dane uzyskane przez URE od wytwórców nie korzystających z pomocy publicznej w ramach ustawy o rozwiązaniu KDT wskazują, że dla tych firm obowiązek giełdowej sprzedaży prądu za okres 09.08.2010 – 31.12.2010 roku wyniósł 1,31 TWh, a ich sprzedaż na Towarowej Giełdzie Energii wyniosła 1,26 TWh. To według wstępnych szacunków opartych na sprawozdaniach przesłanych przez te spółki do URE oznacza, że większość wytwórców z tej grupy – 77 proc. zrealizowała obowiązek giełdowy.

- Większość podmiotów uznało, iż zrealizowało obowiązek giełdowy. Niemniej jednak Prezes URE inaczej interpretuje pewne okoliczności, czemu wyraz dał już w opublikowanych wytycznych dla wytwórców. Główną przyczyną niezrealizowania przez wytwórców obowiązku były kontrakty bilateralne na sprzedaż energii elektrycznej w 2010 r. zawarte przed wejściem w życie przepisów Prawa energetycznego. Były to najczęściej kontrakty zawarte w ramach własnych grup kapitałowych. Wytwórcy uznali, że fakt zawarcia tych kontraktów zwalnia ich z tego obowiązku. Pozostałe przyczyny, o znacznie mniejszym wpływie, to rozbieżności interpretacyjne dotyczące zwolnienia z obliga wynikającego z art. 49a ust. 5 Prawa energetycznego, tj. definicji energii elektrycznej wytworzonej w kogeneracji, linii bezpośredniej czy też energii elektrycznej niezbędnej do wykonywania zadań operatorów sieci. Powyższe rozbieżności i ich wpływ na fakt niezrealizowania obowiązku są obecnie wyjaśniane – informuje Agnieszka Głośniewska.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP