PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Elektrownie

PKE SA Elektrownia Jaworzno III

Autor: energetyka.wnp.pl
14-01-2008 00:00 |  aktualizacja: 04-03-2008 11:41

Zlokalizowana jest w zachodniej części Jaworzna w pobliżu granicy z Mysłowicami na południowy-zachód od E II. Zajmuje wraz z obiektami towarzyszącymi oraz zapleczem technologicznym i pomocniczym obszar ok. 85 ha.

W kierunku południowo-zachodnim, w odległości około 1 km od ogrodzenia terenu elektrowni, zlokalizowana jest zakładowa oczyszczalnia ścieków, leżąca nad rzeką Przemszą. Natomiast na południowy-wschód w odległości ponad 2 km znajduje się buforowe składowisko odpadów paleniskowych i gipsu elektrowni.

Obecnie w Elektrowni III zatrudnionych jest 1465 osób (stan na 31.08.02 r.). Elektrownia III, jako zawodowa elektrownia cieplna produkująca energię elektryczną, wyposażona jest w sześć bloków energetycznych o łącznej mocy zainstalowanej 1345 MW. Należy do najnowocześniejszych i największych elektrowni tak w województwie śląskim, jak i w kraju.

W latach sześćdziesiątych powstała koncepcja budowy w Jaworznie elektrowni cieplnej o mocy docelowej 1000 - 2000MW. Założenia techniczno - ekonomiczne i projekt wstępny budowy elektrowni opracowano w roku 1969. W styczniu 1972 r. przystąpiono do organizacji placu budowy, a pierwszy blok energetyczny o mocy 200 MW oddano do eksploatacji w maju 1977 r. W grudniu 1979 r. inwestycja została całkowicie ukończona. Elektrownia osiągnęła moc 1200 MW. Tak narodziła się Elektrownia Jaworzno III, do dziś jedna z najnowocześniejszych elektrowni zawodowych w Polsce.

Lata dziewięćdziesiąte w "Trójce" to okres wielkich inwestycji proekologicznych. W roku 1991 przekazano do eksploatacji oczyszczalnię ścieków przemysłowych, a w 1994 r. ukończono budowę instalacji pneumatycznego transportu popiołu spod elektrofiltrów, co pozwoliło na zaniechanie transportu popiołu na składowisko i skierowanie go do kopalń celem wypełniania podziemnych wyrobisk. W 1993 r. rozpoczęto budowę instalacji odsiarczania spalin. Tę największą inwestycję proekologiczną elektrowni przekazano do eksploatacji w czerwcu 1996 r. W latach 1995 - 1998 wszystkie sześć bloków Elektrowni Jaworzno III wyposażono w systemy niskiej emisji tlenków azotu. Pozwoliło to na znaczne obniżenie emisji tego zanieczyszczenia. Rok 1995 otwiera kolejny rozdział w rozwoju jaworznickiej energetyki. W grudniu powstaje jednoosobowa spółka Skarbu Państwa pod nazwą Elektrownia Jaworzno III Spółka Akcyjna. W jej skład weszły przedsiębiorstwa państwowe: Elektrownia Jaworzno III i Zespół Elektrowni Jaworzno. Nieubłagane reguły ekonomiczne oraz względy ekologiczne wymusiły konieczność likwidacji wyeksploatowanej Elektrowni I, pełniącej dotychczas funkcję miejskiej elektrociepłowni oraz gruntowną modernizację Elektrowni II. Już w roku 1996 wybudowano magistralę ciepłowniczą umożliwiającą przejęcie przez Elektrownię II odbiorców energii cieplnej zasilanych z dotychczasowego źródła w Elektrowni I. Jednocześnie na ogromną skalę modernizowano, a właściwie odbudowywano Elektrownię II. Na miejscu trzech zlikwidowanych starych kotłów rozpoczęto montaż dwóch kotłów fluidyzacyjnych. W latach 1998 - 1999 przekazano do eksploatacji dwa nowoczesne turbozespoły ciepłowniczo - kondensacyjne. Pozwoliło to na całkowite wyłączenie z eksploatacji Elektrowni I. Ten bezprecedensowy w historii polskiej energetyki fakt miał miejsce 17 kwietnia1998 r. W listopadzie 1999 r. przekazano do eksploatacji kotły fluidyzacyjne. W styczniu 2001 została uruchomiona zakładowa oczyszczalnia ścieków. Zakończyło to praktycznie modernizację Elektrowni II. W Elektrowni III przeprowadzono modernizację urządzeń wytwórczych. Rozpoczęta w roku 1996, objęła sześć turbozespołów, a jej efektem jest podwyższenie sprawności, zwiększenie mocy osiągalnej i zmniejszenie jednostkowej emisji. W listopadzie 1998 r. powołano do życia spółkę Zakład Górniczo - Energetyczny "Sobieski Jaworzno III" z większościowym udziałem Elektrowni Jaworzno III. Dało to zupełnie nową jakość we wzajemnych relacjach funkcjonowania energetyki i górnictwa w Jaworznie. ZGE to kolejna spółka w naszej grupie kapitałowej.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


19 575 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

733 593 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP