PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj
Elektrownie

Negocjacje z Fortum w sprawie udziałów w PEC

Autor: (PAP)
09-09-2005 07:11

Urząd Miasta Płocka na zasadzie wyłączności prowadzi negocjacje z fińską firmą Fortum w sprawie sprzedaży pakietu do 85 proc. akcji w gminnej spółce Płocka Energetyka Cieplna (PEC) - poinformował w czwartek PAP wiceprezydent miasta ds. komunalnych Dariusz Zawidzki.

Fortum to jeden z czterech podmiotów, które złożyły wcześniej wstępne oferty na większościowy pakiet udziałów w PEC. Wśród pozostałych oferentów były: PKN Orlen, Praterm oraz francuska Dalkia.
"Jeżeli negocjacje z Fortum będą przebiegać pomyślnie, to zamknięcie transakcji powinno nastąpić w październiku" - powiedział PAP Zawidzki. Dodał, że Fortum prowadzi równolegle rozmowy ze związkowcami PEC.

To trzecia w ostatnich latach próba sprzedaży udziałów w PEC - wcześniej oferowano pakiety mniejszościowe, najpierw 49 proc., a w ubiegłym roku 34 proc. W obu przypadkach nie doszło do wyłonienia inwestora.

PKN Orlen, Praterm, Dalkia i Fortum zgłosiły chęć kupna większościowego pakietu akcji PEC na początku marca tego roku. Zgodnie z przyjętym planem prywatyzacji, pracownicy tej gminnej spółki objęliby 15 proc. jej udziałów.

Pierwszy raz udziały w PEC - wtedy 49 proc. - zostały wystawione na sprzedaż w 2002 roku. Po wyborach samorządowych nowe władze miasta postanowiły rozpocząć procedurę od nowa.

W styczniu 2004 roku wyłączność na negocjacje w sprawie nabycia do 34 proc. akcji PEC otrzymało konsorcjum Zakładu Energetycznego Płock, które złożyło wiążącą ofertę obok PKN Orlen i Elektrociepłownictwa Opolszczyzna. Rozmowy zostały jednak przerwane. Wcześniej z procedury negocjacyjnej została wyłączona francuska Dalkia, która po wstępnej deklaracji nie zdecydowała się wtedy na złożenie wiążącej oferty, a obecnie wyraziła zainteresowanie pakietem większościowym PEC-u.

Urząd Miasta Płocka planował wcześniej, iż pieniądze uzyskane z transakcji posłużyłyby m.in. do sfinansowania dużych inwestycji miejskich, a sama spółka mogłaby uzyskać możliwość sfinansowania niezbędnych przedsięwzięć modernizacyjnych.

PEC zatrudnia 180 osób. Na przełomie września i października 2003 roku w spółce tej doszło do konfliktu między związkami zawodowymi a władzami spółki. Związkowcy domagali się odwołania zarządu, zarzucając mu łamanie wcześniej zawartych porozumień pracowniczych, w tym dotyczących płac i zatrudnienia. W opinii zarządu, przyczyną konfliktu była odmowa przekazania związkom kilkudziesięciu tysięcy złotych jako dotacji celowej na szkolenia i próba rozliczenia poprzedniej, przekazanej na ten sam cel dotacji. Spór zakończył się spisaniem protokołu rozbieżności.

W budżecie Płocka na 2005 rok przychody z prywatyzacji zapisano na poziomie 56 mln zł.


KOMENTARZE (10)

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


OFERTY PRACY

53 940 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

WYSZUKIWARKA NIERUCHOMOŚCI

1 259 625 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

KATALOG FIRM

5 614 ofert w bazie

OFERTY SZKOLEŃ

Kategorie szkoleń: przemysł, nieruchomości, handel, branża spożywcza

Szkolenia dla branży medycznej i farmaceutycznej

Szkolenia dla samorządów

WYSZUKIWARKA PRZETARGÓW UZP

2 689 827 ofert w bazie


WYSZUKIWARKA KOMUNIKATÓW

397 664 komunikatów w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

WYSZUKIWARKA OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

467 objektów w bazie
Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Giełda rolna Rynek Zdrowia Rynek aptek Puls HR Farmer
    Rynek Zdrowia Rynek Spozywczy Dla handlu Property Design Infodent24 Centrum Kreowania Liderów
    Farmer House Market Promocjada Sady Ogrody Rynek seniora Koszyk cenowy
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.