PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Elektrownie

Raport na temat stanu zagrożenia ciągłości pracy krajowego systemu elektroenergetycznego w Polsce

Autor: Przemysław Marcisz
28-03-2008 00:00

Utrata ciągłości pracy krajowego systemu elektroenergetycznego lub jego znacznej części stanowi potencjalnie najpoważniejsze zakłócenie funkcjonowania infrastruktury technicznej kraju z trudnymi do przewidzenia skutkami społecznymi i gospodarczymi.

- stan przygotowania odbiorców energii elektrycznej oraz urządzeń energetyki zawodowej do funkcjonowania w warunkach braku zasilania,
- czas trwania odbudowy systemu.

Przerwę w pracy systemu elektroenergetycznego lub jego znacznej części przyjęło się nazywać potocznie awarią systemową typu blackout. Awarie taką definiuje się jako utratę napięcia w sieci elektroenergetycznej na znacznym obszarze. Przyczyny i przebieg tego zjawiska są w każdym przypadku inne, ale można mówić o podobnym generalnym schemacie dochodzenia do blackoutu. W wyniku nałożenia się kilku losowych zdarzeń (awarie sieciowe, wyłączenia elektrowni, ekstremalne warunki atmosferyczne) dochodzi do przekroczenia krytycznych wartości podstawowych parametrów technicznych pracy systemu (częstotliwość, napięcie), automatycznego odłączenia się od sieci elektrowni i utraty napięcia na całym obszarze objętym zakłóceniem (w załączniku 1 przedstawiono zestawienie dużych awarii systemowych na świecie z podaniem przyczyn ich wystąpienia).

W okresie poprzedzającym blackout występują na ogół dwie fazy. Pierwsza obejmuje stosunkowo powolne narastanie zagrożenia jako skutek kolejno występujących awarii lub zmian pogodowych. W tym okresie możliwe jest jeszcze podejmowanie ograniczonych działań operatorskich z wykorzystaniem posiadanych rezerw technicznych w ramach przewidzianych procedur. Faza druga występuje po przekroczeniu krytycznych parametrów pracy systemu i ma przebieg bardzo szybki, praktycznie wykluczający możliwość działań operatorskich. W tej fazie działają jedynie układy automatyk systemowych i obiektowych, których podstawowym celem jest niedopuszczenie do uszkodzenia urządzeń.

Czynniki decydujące o poziomie ryzyka blackoutu i możliwości jego zmniejszenia

Ryzyko powstania blackoutu dotyczy wszystkich systemów elektroenergetycznych; co najwyżej można mówić o różnym jego poziomie w przypadku poszczególnych systemów. Nie jest możliwe przewidzenie i zaplanowanie wszystkich rodzajów warunków, jakie mogą pojawić się w systemie elektroenergetycznym, gdyż jest on bardzo skomplikowany - setki tysięcy komponentów, zabezpieczeń i układów sterowania. Zdarza się, że np. niewłaściwie nastawione zabezpieczenie pracujące przez wiele lat, bez zwracania na siebie uwagi, zadziała niepoprawnie podczas nietypowych warunków i spowoduje przejście od pojedynczego wyłączenia do wyłączeń kaskadowych.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


23 258 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

723 400 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP