XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Elementy paliwowe w elektrowni Fukushima były uszkodzone przed tsunami

Elementy paliwowe w elektrowni Fukushima były uszkodzone przed tsunami
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Trzy spośród zużytych nuklearnych elementów paliwowych, jakie trzeba usunąć z japońskiej elektrowni atomowej Fukushima, były uszkodzone jeszcze przed katastrofą sejsmiczną, która spustoszyła tę siłownię w 2011 roku - potwierdzono oficjalnie w czwartek.

Będąca operatorem elektrowni spółka Tepco poinformowała, że elementy te nie dają się wyciągnąć z reaktora nr 4 przy pomocy dużego pojemnika, przeznaczonego do przemieszczenia całości ponad 1500 elementów. Każdy z nich ma 4,5 metra długości i zawiera od 50 do 70 cienkich prętów z silnie radioaktywnym zużytym paliwem.

Pod koniec 11-stronicowego raportu, opublikowanego w sierpniu przez Tepco, znajduje się krótka wzmianka, że jeszcze w 1982 roku jeden z elementów uległ wygięciu wskutek nieostrożnego obchodzenia się z nim podczas transferu.

Pochodzący z kwietnia 2010 roku - czyli sprzed katastrofy - komunikat Tepco podaje, że przy dwóch umieszczonych w basenie chłodzącym obok reaktora zużytych elementach paliwowych widać coś, co wygląda na tkwiący w nich drut. Indagowana w tej sprawie przez Reutera rzeczniczka Tepco Yoshikazu Nagai odpowiedziała wysłanym w czwartek e-mailem z informacją, że pręty w tych elementach mają porowate pęknięcia i wydzielają wysoce radioaktywne gazy.

Wiadomość o uszkodzonych elementach paliwowych podał jako pierwszy w środę ukazujący się w prefekturze Fukushima lokalny dziennik. Pojawiła się ona w momencie, gdy Tepco rozpoczyna prace dezaktywacyjne w elektrowni od wydobywania zużytego paliwa z reaktora nr 4.

"Trzy elementy paliwowe nie mogą być transportowane przy pomocy pojemnika. Badamy obecnie, w jaki sposób elementy te da się przenieść do basenu ze zużytym paliwem" - napisała Nagai.

Silne trzęsienie ziemi wraz z towarzyszącym mu tsunami uszkodziło 11 marca 2011 roku położoną 220 kilometrów na północ od Tokio elektrownię Fukushima, powodując stopienie się prętów paliwowych w trzech reaktorach, eksplozję wodoru oraz promieniotwórcze skażenie okolicznych terenów, z których ewakuowano 160 tys. osób. Była to największa katastrofa nuklearna od czasu wybuchu reaktora w elektrowni atomowej w Czarnobylu w 1986 roku.

Publicznie wyraża się wątpliwości, czy Tepco będzie w stanie zrealizować skomplikowaną dezaktywację siłowni, przewidywaną powszechnie na dziesięciolecia.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Elementy paliwowe w elektrowni Fukushima były uszkodzone przed tsunami

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!