XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Enea zadowolona z zapisów drobnych

Enea zadowolona z zapisów drobnych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Inwestorzy indywidualni zgłosili popyt na 3 proc.oferty.

Ile zapłacą za akcje, zależy od nabywców branżowych, którzy dziś, 3 listopada złożą zapisy - pisze "Puls Biznesu".

Poznańska grupa energetyczna Enea, która — mimo kryzysu i czarnych przepowiedni — zdecydowała się spróbować oferty publicznej, na razie ma powody do zadowolenia. Wszystko wskazuje na to, że w ramach trwających do ubiegłego piątku zapisów udało jej się uzyskać zainteresowanie inwestorów indywidualnych na oczekiwanym poziomie.

— Nie mamy jeszcze informacji ze wszystkich biur maklerskich, ale ze wstępnych danych wynika, że drobni inwestorzy zgłosili popyt na około 4,5 mln akcji, czyli 3 proc. oferty — mówi Arkadiusz Zdulski, dyrektor departamentu strategii rozwoju w Enei.

Dodaje, że spółce zależało na inwestorach indywidualnych ze względu na płynność papierów. Z tego samego powodu Enea liczy na inwestorów finansowych. Łącznie w ręce jednych i drugich powinno trafić minimum 10 proc. oferty, czyli 3 proc. wszystkich akcji. To oznacza, że popyt wśród funduszy powinien być co najmniej dwukrotnie wyższy niż wśród drobnych. Paweł Mortas, prezes poznańskiej spółki, starał się je zachęcić do zakupów w zeszłym tygodniu w ramach zagranicznego road show.

— Spotykaliśmy się w tym czasie wyłącznie z inwestorami finansowymi. Rozmowy z branżowymi odbyły się wcześniej w Polsce — dodaje szef Enei.

Według prezesa spółki, w rozmowach uczestniczyło ośmiu branżowych nabywców. Nazw koncernów Enea nie chce ujawnić. Wiadomo jednak, że spotkała się z czeskim CEZ, szwedzkim Vattenfallem (którzy uchodzą za faworytów), belgijskim Electrabelem i fińskim Fortum. Prawdopodobnie nie pominięto też niemieckiego RWE i francuskiego EDF (obie firmy mają spore aktywa w Polsce).

Dziś koncerny mają zdecydować, na ile akcji poznańskiej spółki zgłoszą popyt i po jakiej cenie. Od zaproponowanych przez nie warunków będzie zależało, ile zapłacą drobni nabywcy, fundusze i EBOR. Minimalna cena dla inwestorów z branży to 19,25 zł za akcję. Pozostali kupujący dostaną 20-proc. dyskonto, co oznacza minimum 15,40 zł za papier.

Przydział akcji rozpocznie się od inwestorów branżowych. Dwaj, którzy zaproponują najlepszą cenę i zgłoszą popyt na minimum 10 proc. papierów spółki (czyli łącznie prawie 2/3 oferty), dostaną co najmniej tyle. Następnie akcje zostaną przydzielone drobnym nabywcom i funduszom. Pozostałe papiery spółka podzieli między EBOR, który obejmie do 5 proc. wszystkich akcji (za 170-340 mln zł), a inwestorów branżowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Enea zadowolona z zapisów drobnych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!