PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Enea i Bogdanka zrobią odpisy wartości aktywów w łącznej wys. 2,32 mld zł

Autor: WNP.PL (DC)
04-03-2016 19:38
Enea i Bogdanka zrobią odpisy wartości aktywów w łącznej wys. 2,32 mld zł
Fot. Fotolia

Zarząd Enei podjął decyzję o dokonaniu odpisów aktualizujących bilansową wartość aktywów w segmentach wytwarzanie – na kwotę 1,7 mld zł – oraz wydobycie węgla – na kwotę 624,8 mln zł.

Zarząd Enei poinformował, że w związku z zakończeniem prac związanych z testami na utratę wartości aktywów zgodnie z wymogami MSR 36 w ramach obszarów zajmujących się produkcją energii elektrycznej, energii cieplnej (segment wytwarzania) oraz produkcją węgla (segment wydobycia) 4 marca 2016 roku podjęta została decyzja o dokonaniu odpisów aktualizujących bilansową wartość aktywów w tych segmentach.

W ramach segmentu wytwarzania testami objęto obszary: elektrownie systemowe, ciepło, Odnawialne Źródła Energii (wiatr i woda).

W segmencie wytwarzania wyniki przeprowadzonych testów wskazują na utratę bilansowej wartości aktywów, która ujęta będzie w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej Enea na łączną kwotę 1,70 mld zł (obszar elektrownie systemowe:  1,22 mld zł, obszar ciepło: 253,6 mln zł, obszar OZE: 226,9 mln zł), w tym: rzeczowe aktywa trwałe – 1,501,6 mld zł oraz wartości firmy rozpoznane przy rozliczaniu transakcji nabycia udziałów - 201,2 mln zł.

W segmencie wydobycia, wartości aktywów rozpoznane w wyniku alokacji ceny nabycia LW Bogdanka  są zbieżne z wartościami użytkowymi aktywów oszacowanymi w trakcie testów na utratę wartości, dlatego odpisy z tytułu utraty wartości aktywów rzeczowych w segmencie wydobycia zostaną odniesione wyłącznie na wynik jednostkowy LW Bogdanka.

Wartość odpisów z tytułu utraty wartości aktywów obciąży wynik finansowy brutto na poziomie skonsolidowanym i jednostkowym, natomiast nie będzie miała wpływu na wynik EBITDA na poziomie skonsolidowanym i jednostkowym.

W segmencie wydobycia łączna wartość oszacowanych odpisów z tytułu utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych wyniesie 624,8 mln zł.

W jednostkowym sprawozdaniu finansowym Enea SA za rok obrotowy 2015 przeprowadzone testy wskazują konieczność ujęcia odpisów z tytułu utraty bilansowej wartości udziałów w Enea Wytwarzanie  w wysokości 2,08  mld zł.

Enea zwraca uwagę, iż powyższe operacje mają charakter księgowy i nie wpływają na sytuację płynnościową spółki oraz jej grupy kapitałowej. Spółka zastrzega, że prezentowane powyżej wartości mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie. Ostateczne wyniki testów i wielkość odpisów aktualizujących zostaną przedstawione w sprawozdaniach finansowych Enea  i Grupy Kapitałowej Enea za rok 2015, których publikację zaplanowano na 21 marca 2016 roku.

NA GIEŁDZIE

ENEA [ENA]

kurs:

10.23 PLN 0.23 (2.30%)

Notowania | Informacje | Analiza techniczna


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


89 667 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 229 330 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 614 ofert w bazie

OFERTY SZKOLEŃ

Kategorie szkoleń: przemysł, nieruchomości, handel, branża spożywcza

Szkolenia dla branży medycznej i farmaceutycznej

Szkolenia dla samorządów

2 708 750 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP