PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Energa: EBITDA grupy za 2016 może być trudna do powtórzenia w br.

Autor: WNP.PL (ICH)
30-03-2017 16:28
Energa: EBITDA grupy za 2016 może być trudna do powtórzenia w br.
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Z przyczyn obiektywnych, niezależnych od nas, wynik EBITDA, który został osiągnięty w 2016 roku może być trudny, czy wręcz niemożliwy do powtórzenia w 2017 - ocenił Grzegorz Ksepko, wiceprezes zarządu ds. korporacyjnych Energi.

W 2016 roku grupa Energa osiągnęła zysk EBITDA w 2 027 mln zł, co stanowi spadek o 9 proc. w porównaniu do 2015  roku.
Wśród najbardziej istotnych czynników, które wpływają na ocenę, że wynik  EBITDA grupy Energa osiągnięty w 2016 może być trudny do powtórzenia w 2017,  wiceprezes Grzegorz Ksepko wymienił wzrost wydatków i remontów na eksploatację sieci dystrybucyjnych w celu osiągnięcia kolejnych celów wynikających z regulacji jakościowej w zakresie SAIDI i SAIFI.

- To są oczywiście inwestycje absolutnie konieczne - podkreślił Grzegorz Ksepko.

Energa podała, że osiągnęła cele regulacji jakościowej w zakresie SAIDI i SAIFI wyznaczone przez URE na 2016 rok. Z przedstawionej prezentacji wynikało, że grupa m.in. spodziewa się w 2017 roku dalszego spadku cen zielonych certyfikatów i istotnych obciążeń w segmencie sprzedaży związanych z pełnieniem przez Energę Obrót funkcji sprzedawcy zobowiązanego.

Najważniejszy segment działalności grupy Energa to  dystrybucja, która w ub.r. wypracowała około 85 proc. EBITDA grupy Energa (blisko 76 proc. w 2015 roku). Segmentowi dystrybucji trudno będzie w tym roku utrzymać wynik EBITDA na poziomie 2016, a to ze względu m.in. na zdarzenia jednorazowe, które miały pozytywny wpływ na wynik segmentu w ub.r. Tu chodzi m.in. o to, że w br. została rozwiązana część rezerw aktuarialnych w związku z obniżeniem wieku emerytalnego.

- Segment dystrybucji zatrudnia bardzo dużą ilość pracowników w związku z tym jest to wymierna wartość, która jednorazowo poprawia wyniki - wyjaśniała Agnieszka Okońska, dyrektor Pionu Finansów i Regulacji Energa Operator.

Na koniec 2016 roku grupa Energa zatrudniała 8 741 osób. W porównaniu do końca 2015 roku nastąpił wzrost zatrudnienia o 241 osób, czyli o 2,8  proc. Największy przyrost zatrudnienia nastąpił w segmencie dystrybucja o 195 osób, m.in. na skutek przejęcia ponad 80 pracowników ze spółki Eneva Energy. Na koniec 2016 roku w segmencie dystrybucji pracowały  5452 osoby. Zdarzeniem jednorazowym, które wpłynęło w br. pozytywnie na wyniki dystrybucji była też wygrana sprawa sądowa z PKN Orlen, co poprawiło wyniki segmentu o około 20 mln zł.

Na koniec 2016 roku wskaźnik dług netto/EBITDA grupy Energa wyniósł 2,3 wobec 1,9 na koniec 2015 roku. Marcin Biniaś, dyrektor ds. finansów i kontrolingu Energi, wyjaśniał szczegółowo powody wzrostu wskazanego wyżej wskaźnika na koniec ub.r., a najkrócej rzecz ujmując to efekt spadku EBITDA i wzrostu długu netto.

Marcin Biniaś ocenił, że chociaż wyniki  2017 roku są pod presją i mogą być niższe od osiągniętych   w 2016  roku to w perspektywie do końca 2017 roku nie spowoduje to istotnego wzrostu wskaźnika dług netto/EBITDA.

- Ten wskaźnik jest na bieżąco monitorowany, wpisany w politykę finansową i pewne jest, że w żadnym momencie nie doprowadzimy do zbliżenia się tego wskaźnika do bezpiecznego poziomu,  za który uważamy 3,5 - stwierdził Marcin Biniaś.
Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

35 100 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

716 069 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 987 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP