Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Energa: partnerstwo dla Ostrołęki musi być efektywne

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
19-11-2012 16:37
Energa: partnerstwo dla Ostrołęki musi być efektywne
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Jeżeli nie będzie partnerstwa w zakresie Ostrołęki, które będzie broniło interesów efektywności Energi to nie będzie tego porozumienia . To nie jest tak, że musimy naleźć koniecznie partnerów, na każdych warunkach. Projekt został zatrzymany ponieważ negatywnie oddziałuje na grupę i nie będzie kontynuowany jeżeli nie będzie miał pozytywnego wpływu na wartość grupy - powiedział Roman Szyszko, wiceprezes zarządu ds. finansowych Energi.

19 listopada na rynku publicznym zadebiutowały obligacje grupy Energa. Wartość emisji obligacji wprowadzonych do obrotu to 1 mld zł, a większość wpływów z emisji zostanie przeznaczona na inwestycje w segmencie dystrybucji. Także na ten segment mają zostać przeznaczone największe nakłady inwestycyjne w perspektywie do 2020 roku, bo 12,5 mld zł, a to jest 49 proc. planowanych w tym okresie nakładów inwestycyjnych grupy ogółem.
- Widzimy naszą wizję realizacji strategii jako nie dociskanie strategii rozwoju do ściany, pozostawianie marginesu bezpieczeństwa. Sytuacja na rynku finansowym jest niełatwa od pewnego czasu i taka jeszcze pozostanie przez dłuższy czas. W związku z tym realizowanie strategii opartej na maksymalizowaniu ryzyka i maksymalizowaniu potencjalnych korzyści jest strategią oczywiście możliwą do realizacji ,ale niezwykle ryzykowną i my takiej strategii nie chcemy realizować – wyjaśniał Roman Szyszko, wiceprezes zarządu ds. finansowych Energi.

Kolejne około 7,4 mld zł, czyli 29 proc. planowanych nakładów inwestycyjnych do 2020 roku Energa chce przeznaczyć na OZE o mocy rzędu 700 MWe. Oprócz akwizycji w grę wchodzi też realizacja własnych projektów grupy, a w przypadku farm wiatrowych ich realizacja może się zacząć na początku 2013 roku. Roman Szyszko ocenił, że budowy pierwszych wiatraków „powinny ruszyć” wiosną.

W przypadku wytwarzania energii ze źródeł konwencjonalnych Energa planuje zainwestować do 2020 roku około 3,7 mld zł, czyli około 15 proc. nakładów ogółem, głównie w budowę jednostek gazowych o mocy 800-1000 MWe. Kolejne około 1,1 mld zł planuje wydać na elektrociepłownie o mocy 150-200 MWe. Przyszłość projektu budowy nowej węglowej elektrowni Ostrołęka nie jest jeszcze rozstrzygnięta, a projekt jak wiadomo został zawieszony.

- W Ostrołęce weryfikujemy zdolność uczestnictwa zewnętrznych partnerów w projekcie, przede wszystkim zagranicznych. (…).Z mojego punktu widzenia ważne jest to żeby decyzje zapadły tak szybko jak to możliwe , ale nie spodziewam się ich w tym roku –mówił Roman Szyszko.

Wiceprezes Szyszko ujawnił, że w sprawie Ostrołęki prowadzonych jest kilka rozmów obejmujących kilkanaście zainteresowanych podmiotów, a także, że w grę wchodzi sprzedaż całego projektu, w który zostało zainwestowanych około 200 mln zł.

- Jeżeli nie będzie partnerstwa w zakresie Ostrołęki, które będzie broniło interesów efektywności Energi to nie będzie tego porozumienia . To nie jest tak, że musimy naleźć koniecznie partnerów, na każdych warunkach. Projekt został zatrzymany ponieważ negatywnie oddziałuje na grupę i nie będzie kontynuowany jeżeli nie będzie miał pozytywnego wpływu na wartość grupy – powiedział Roman Szyszko, wiceprezes zarządu ds. finansowych Energi.

W 2010 roku inwestycje grupy Energa wyniosły 1156 mln zł, z tego na wytwarzanie 179 mln zł. W 2011 roku grupa zainwestowała 1439 mln zł, a w tym 201 mln zł w wytwarzanie. Po trzech kwartałach 2012 roku inwestycje grupy osiągnęły poziom 1192 mln zł, a z tego na wytwarzanie 222 mln zł.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP